Depresja wśród dzieci i młodzieży

0
487
Depresja wśród dzieci i młodzieży

Statystyki dotyczące depresji diagnozowanej w Polsce są zatrważające. Okazuje się, że to ogromny problem nie tylko wśród osób dorosłych, ale również wśród dzieci i młodzieży. Czy wiesz, że tę jedną z najczęściej występujących chorób współczesnego świata rozpoznano u 1% polskich dzieci w wieku przedszkolnym, 2% w grupie dzieci w wieku 6-12 lat i aż u 20% w grupie młodzieńczej? Niepokojące są również dane, które mówią o wzrastającej liczbie przypadków zachorowań każdego roku.

Czy twoje dziecko ma depresję? 

Rodzice bardzo często nie rozpoznają pierwszych syndromów depresji albo bagatelizują ten jakże poważny problem, uznając, że dziecko jest introwertykiem, ma gorsze samopoczucie bądź jest przemęczone nauką. Jak jednak potwierdza psychiatra dziecięcy, syndromy depresji wśród najmłodszych zawsze są niepokojące i powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Należy wziąć pod uwagę, że depresja to choroba przewlekła, która wymaga natychmiastowego leczenia, a pomimo terapii czasem wraca. Nieleczona prowadzi zaś do myśli samobójczych, a nierzadko również do udanych prób. 

Jak rozpoznać, czy dziecko lub nastolatek może mieć depresję? Na pewno niepokojące powinny być objawy, takie jak:

  • smutek, przygnębienie, 
  • rozdrażnienie, zachowania agresywne,
  • wrogość w stosunku do innych, 
  • niechęć do nauki, 
  • przewlekłe zmęczenie, senność, apatia. 

Ponadto depresja w okresie młodzieńczym może objawiać się zachowaniami buntowniczymi oraz aktami autodestrukcyjnymi, jak samookaleczanie. 

Oczywiście, należy podkreślić, że objawy depresji nie muszą występować jednocześnie, pojawiają się również o różnym nasileniu. Rolą rodzica jest ich zauważenie i skierowanie dziecka do specjalisty. 

Jak leczyć depresję u najmłodszych?

Właściwie zdiagnozowana depresja wymaga odpowiedniego leczenia. W przypadku osób najmłodszych wymagana jest zarówno psychoterapia, która stosowana w długim okresie i regularnie daje naprawdę doskonałe rezultaty. Ponadto specjaliści zalecają indywidualnie dobraną farmakoterapię. Trzeba przy tym pamiętać, że pierwsze efekty działania przyjmowanych leków widoczne są w zachowaniu małoletnich dopiero mniej więcej po miesiącu. 

Depresja jest chorobą przewlekłą i niestety lubi wracać, dlatego mali pacjenci powinni być pod stałą kontrolą lekarzy psychologów oraz psychiatrów. 

W przypadku braku leczenia lub terapii nieskutecznej można mówić o depresji jako chorobie śmiertelnej. W licznych przypadkach wiąże się z atakami lęku i paniki, zaś w zaawansowanych stadiach może wywoływać tymczasowy i nagły paraliż ciała, ten z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Ponadto depresja przyczynia się do nagminnych myśli samobójczych oraz prób odebrania sobie życia. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w Polsce odnotowano blisko 1400 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży i niestety około 120 z nich było udanych? Liczba tego rodzaju działań zwiększyła się o ponad 130%, porównując je do roku poprzedzającego.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here