Jak segregować śmieci?

0
1226
Jak segregować śmieci

Na czym polega segregowanie śmieci? W jaki sposób sortować odpady, aby wpierać recykling? Odpady produkuje każdy z nas. Dowiedz się, jak segregować śmieci w swoim domu!

Segregacja śmieci – podstawowe informacje

Segregacja śmieci to sortowanie i oddzielanie odpadów według odpowiednio ustalonych zasad i wytycznych. 1 lipca 2017 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy gospodarowania odpadami, w ramach których wdraża się obowiązek sortowania odpadów i umieszczania ich w pojemnikach o tym samym kolorze zależnie od materiału wykonania.

Istotą i podstawową zasadą Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie mogą być powtórnie przetworzone. Aby robić to w sposób właściwy i zgodny z przepisami, dowiedz się, jak segregować śmieci.

Jak segregować śmieci?

1. Metale i tworzywa sztuczne

Metale i tworzywa sztuczne należy umieszczać w pojemnikach o kolorze żółtym. Do tych odpadów zalicza się m.in. zgniecione i odkręcone butelki plastikowe po napojach czy plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania po środkach czystości i kosmetykach takich jak pasty do zębów czy płyny do mycia. Do tej grupy nie należą natomiast butelki i pojemniki wraz z ich zawartością, opakowania po lekach, artykuły medyczne, plastikowe zabawki oraz części samochodowe.

2. Papier

Papier i makulaturę wyrzuca się do worków i kontenerów w kolorze niebieskim. W zakres tej grupy wchodzą takie odpady jak kartony, opakowania z papieru, tektury, zeszyty i książki, gazety i czasopisma, worki papierowe oraz papier pakowy. W pojemnikach o barwie niebieskiej nie można natomiast umieszczać zużytych chusteczek higienicznych oraz ręczników papierowych, a także mocno zabrudzonego papieru i worków papierowych po cemencie lub nawozach.

3. Segregacja śmieci szklanych

Problemów z pewnością nie sprawi sortowanie szkła. Do pojemników wkłada się słoiki i butelki po żywności oraz napojach, w tym również butelki po alkoholu i oleju roślinnym, a ponadto opakowania po kosmetykach, jeżeli nie są trwale połączone z innymi surowcami. Dobrą praktyką jest płukanie szkła przed wyrzuceniem go do worka lub kontenera. Do śmieci szklanych nie zalicza się porcelany, luster, szyb okiennych, monitorów, strzykawek, reflektorów, szkła okularowego i żaroodpornego oraz ceramiki.

4. Odpady bio

Oprócz tego wyróżnia się odpady biodegradowalne, takie jak gałęzie drzew i krzewów, odpadki owocowe, skoszona trawa, kwiaty, trociny czy resztki jedzenia.

5. Odpady niebezpieczne

Odpady niebezpieczne to natomiast m.in. pozostałości medyczne.

6. Odpady zmieszane

Większość pozostałych śmieci to tzw. odpady zmieszane, które wkłada się do pojemników o kolorze czarnym. Segregacja śmieci jest naprawdę prosta, a korzyści z niej wynikające – wprost przeogromne. Nie wahaj się więc dłużej i już dziś zacznij wyrzucać odpady do pojemników o odpowiednich kolorach, by aktywnie wspierać sortowanie odpadów w naszym kraju i na całej planecie!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here