Jak zaaranżować studenckie mieszkanie?

0
421
Jak zaaranżować studenckie mieszkanie
fot. materiały własne Domondo.pl

Jesień to nie tylko czas złotych liści i zbierania kasztanów na spacerach. To również powrót na studia, które wymagają od młodych ludzi dużo samoorganizacji, ale też umiejętności odpoczynku. Dlatego tak ważne jest miejsce, w którym zamieszkają. Jak je urządzić, aby jak najlepiej sprawdzało się w studenckim życiu? Podpowiadamy!

Coliving czy własne mieszkanie?

Studia to dla wszystkich osób wielkie wyzwanie. Uczą nie tylko zawodu podczas wykładów, lecz także samodzielności — szczególnie, jeśli młodzi ludzie opuszczają rodzinny dom i zaczynają żyć na własną rękę. Wtedy znalezienie nowego lokum to pierwsza pozycja na liście obowiązkowych zadań. Większość studentów decyduje się na życie w akademikach lub wynajętych mieszkaniach. Niektórzy mają ten przywilej, w którym to rodzice decydują się zainwestować w przeznaczoną dla nich nieruchomość. Niezależnie od tego, w jakiej jesteś sytuacji, przestrzeń, którą zaaranżujesz, musi być dopasowana do życia, jakie będziesz prowadził.

Rynek nieruchomości jest, jaki jest — często mieszkania czy pokoje nie są zupełnie dostosowane do potrzeb studentów, mają niepraktyczne meble lub nie są umeblowane w ogóle. Wnętrza są zaaranżowane bardzo uniwersalnie i kompletnie bez wyrazu, co ma swoje plusy i minusy. Pozytywem jest z pewnością fakt, że mamy gotową bazę, z którą możemy popracować. Największym problemem zazwyczaj okazuje się jednak bezwzględny zakaz wprowadzania jakichkolwiek zmian. Nie ma jednak powodu do tego, aby się tym mocno przejmować — studencka kieszeń i tak raczej nie pozwoliłaby na przeprowadzenie generalnego remontu czy zakup zupełnie nowego wyposażenia.

Jak jednak urządzić pokój lub mieszkanie studenckie małym nakładem finansowym? Musimy skupić się na 5 podstawowych kryteriach:

  • ergonomicznym miejscu do nauki,
  • oddzieloną częścią wypoczynkową,
  • dobrym oświetleniu,
  • przemyślanym przechowywaniu,
  • dekoracjach definiujących indywidualny charakter lokatora.

Osłony okienne spełniające potrzeby studentów

Jednym z najważniejszych kryteriów urządzania studenckiej przestrzeni jest dobre oświetlenie. Mowa tutaj zarówno o świetle sztucznym pochodzącym z lamp czy żyrandoli, jak i tym naturalnym, które dociera z zewnątrz. To na tym drugim skupimy się dzisiaj. Możliwość swobodnego kontrolowania wpadających do wnętrza promieni słonecznych to podstawa nie tylko udanego odpoczynku, lecz także owocnej nauki. Czy słońce padające prosto w monitor, pozwoli nam skoncentrować się na zadaniach? Czy rozświetlone pomieszczenie będzie sprzyjać drzemce w środku dnia po zarwanej nocce? Odpowiedź jest oczywista: nie. Dlatego osłona okienna to jedna z pierwszych rzeczy, o które powinniśmy zadbać. Jakie modele sprawdzą się w studenckim pokoju?

Rolety materiałowe

Klasyk na każdą kieszeń — rolety materiałowe to model, na który nie trzeba przeznaczać dużej sumy. Są bardzo uniwersalne i proste w obsłudze. Do wynajmowanych mieszkań polecamy modele bezinwazyjne niewymagające wiercenia w oknie czy ścianie (możemy przez to stracić niemałą kaucję!). Montowane są one bezpośrednio na ramie okiennej za pomocą specjalnych haczyków. Występują w wielu wariantach kolorystycznych i trzech poziomach transparentności. W pokoju studenta najlepiej sprawdzą się opcje przyciemniające lub całkowicie zaciemniające.

Rolety dzień i noc

Efektywne i efektowne — tak można podsumować czar rolet dzień i noc. Znacząco różnią się one od klasycznych modeli materiałowych. Mają bowiem podwójny materiał o naprzemiennie ułożonych pasach. Łączą one dwa rodzaje tkaniny — zaciemniającą i transparentną. Poruszanie łańcuszkiem przesuwa je względem siebie, wpuszczając do środka więcej lub mniej światła. Tę maksymalną kontrolę nad słońcem i prywatnością oraz pełną gamę odcieni z pewnością doceni każdy student. Wśród modeli znajdziemy również wersję bezinwazyjną.

Rolety plisowane

Możliwość zasłonięcia wybranego fragmentu okna? Brzmi jak rozwiązanie idealne na studenckie warunki! Rolety plisowane poruszają się dwukierunkowo w górę i w dół, dzięki czemu możemy zadbać o prywatność i zmniejszyć natężenie promieni słonecznych w pokoju, jednocześnie nie rezygnując z dostępu do naturalnego światła. Sprzyja to zarówno nauce, jak i odpoczynkowi — szczególnie, gdy w dużym mieście narażeni jesteśmy na wzrok sąsiadów czy nadmierne oświetlenie miejskie. Nie mają one rury nawojowej, a składają się w estetyczną harmonijkę. Geometryczny design i dużo kolorów pozwoli stworzyć udaną aranżację niskim kosztem.

Dodatki przydatne w studenckim mieszkaniu

Co oprócz dobrze dobranej osłony okiennej musi znaleźć się w mieszkaniu studenta? Na pewno będzie to praktyczny stół lub biurko do nauki. Niezwykle ważny jest także fotel, który będzie dbał o odpowiednią pozycję kręgosłupa. Niewielki metraż pokoi studenckich rzadko kiedy pozwala na wstawienie dużego, wygodnego łóżka. Szkoda, bo dobry sen to gwarancja prawidłowej regeneracji, a co za tym idzie, łatwiejsze przyswajanie wiedzy. Najlepiej sprawdzi się tutaj składana, dość twarda sofa — zapewni ona komfortowy odpoczynek i oszczędzi miejsce. Jeśli chodzi o oświetlenie, warto zadbać o dobrą lampę górną i stołową, najlepiej z ciepłym światłem.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia mieszkania studenckiego są szafy i inne miejsca do przechowywania. Jak wiadomo, każdy student tonie w książkach, zeszytach i notatkach. W zależności od kierunku studiów mogą to być jeszcze modele anatomiczne, sztalugi malarskie czy inne niezbędne dodatki. Do tego dochodzą oczywiście ubrania i inne rzeczy osobiste, których nie możemy trzymać nigdzie indziej. Pojemna szafka i półki, łóżko z miejscem do przechowywania czy pufy zdadzą tutaj egzamin wręcz wzorowo. Nie możemy zapominać także o dekoracjach — koce, poduszki, plakaty czy nawet ulubione rośliny to część wyrażenia siebie i wprowadzenia cząstki siebie do wynajmowanej przestrzeni.

Czy studencki budżet pozwala na to, aby zaaranżować komfortową przestrzeń w wynajmowanym mieszkaniu? Oczywiście! Niskim kosztem możemy stworzyć idealne warunki do nauki i odpoczynku. Największym wydatkiem mogą być meble, ale warto przyjrzeć się tym z drugiej ręki.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne, wewnętrzne i inne osłony okienne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here