Jakie wartości zdrowotne posiadają ryby?

0
1430
czy warto jeść ryby?

Ryby to jedno z najbogatszych źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu i chronią nas przed wieloma chorobami. Właśnie dlatego dietetycy zalecają ich regularne spożywanie. Najwięcej cennych składników zawierają tłuste ryby morskie, takie jak: makrela, łosoś, sardynka, czy śledź.

Komu zalecane jest regularne spożywanie ryb?

Według statystyk największą ilość ryb spożywają mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, Eskimosi oraz Japończycy. Oni doskonale wiedzą, że ten rodzaj żywności znakomicie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. U osób, które dbają o regularne spożywanie ryb można zaobserwować zdecydowanie mniejszą zachorowalność na choroby układu krążenia. Wynika to z tego, że ryby to świetne źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, posiadają dodatkowo białko i minerały.

Kwasy Omega-3 i Omega-6 – w jakiej proporcji powinny być?

Kwasy Omega-3 i Omega-6, należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wykazują pozytywny wpływ na nasze organizm, a ich braki potrafią być niebezpieczne dla zdrowia. Największa ich ilość znajduję się w rybach oraz tłuszczach roślinnych. Nasz organizm nie jest w stanie sam ich wytwarzać, dlatego tak ważne jest ich regularne spożywanie, żeby dostarczać ich odpowiednią ilość. Czyli jaką? Tutaj kluczowa jest proporcja tych kwasów, względem siebie. Więcej nie znaczy lepiej. Eksperci zalecają, żeby stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wynosił 4‒5 do 1. Pamietajmy, że należy się tego trzymać, ponieważ zbyt duża ilość kwasów omega-6 w porównaniu z omega-3 jest niezdrowa, a nawet niebezpieczna.

Jakie korzyści zdrowotne wynikają z jedzenia ryb?

Kwasy omega-3 wykazują wiele dobroczynnych korzyści, takich jak zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału, arytmii serca, czy miażdżycy. Ich spożywanie może znacząco wpłynąć na obniżenie ciśnienia tętniczego i stężenia trójglicerydów we krwi. Kolejne właściwości omega-3 to skuteczna ochrona przed zapaleniem stawów, pomoc w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, wsparcie koncentracji i pamięci, poprawa kondycji skóry i paznokci oraz działanie przeciwzapalne.

Z kolei kwasy omega-6 pozytywnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego, świetnie obniżają poziom złego cholesterolu, wspomagają pracę nerek, wątroby i układu nerwowego. Oprócz tego łagodzą również objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, alergii i przyśpieszają gojenie się ran.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/dlaczego-warto-jesc-ryby/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here