Skolioza na czym polega?

0
1267
skolioza
fot. pixabay.com

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które najczęściej występuje u dzieci. Jej powstawanie jest zależne od braku ruchu oraz zachowywaniu nieprawidłowej postawy podczas siedzenia. Nie powinno się jej lekceważyć, gdyż może prowadzić do groźnych powikłań! Zobacz więcej!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/skolioza-na-czym-polega-i-jakie-cwiczenia-wykonywac/

Skolioza

Jest ona potocznie mylona z bocznym skrzywieniem kręgosłupa w prawą lub lewą stronę. Jednakże jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe, które polega na bocznym skrzywieniu kręgosłupa (czołowym), strzałkowej krzywiźnie a także poziomej.

Wówczas zamiast naturalnej, delikatnie łukowatej formy, kręgosłup posiada postać litery S. Najczęściej jest ona widoczna w odcinku piersiowym kręgosłupa w górnej części pleców, a rozwija się pomiędzy odcinkiem piersiowym a lędźwiowym.

Najczęściej rozpoznaje się ją u dzieci, nie u dorosłych. Może się ono pojawić w różnych etapach rozwoju dziecka – we wczesnodziecięcym czasie, czyli do trzeciego roku życia, w okresie dziecięcym od 3 do 10 roku życia, a także młodzieńcze w okresie dojrzewania.

Nasila się ona w okresie dojrzewania, wówczas gdy następuje intensywny wzrost. Wówczas to mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie są w stanie ustanowić wystarczającej podpory dla kręgosłupa.

Do jej objawów zalicza się wystające łopatki, garb z jednej strony pleców, który jest wynikiem wypchnięcia kręgów przez żebra, nierówna wysokość ramion oraz bioder, wcięcie w talii wyraźniejsze po jednej stronie, a także jedną nogę krótszą od drugiej.

Jak ją leczyć?

Skoliozę leczy się poprzez gimnastykę korekcyjną, zwłaszcza w wieku dziecięcym w szkole lub w przedszkolu, a także za pomocą gorsetów ortopedycznych, które naciskają na kręgosłup wymuszając jego prawidłowe ustawienie. Można również nosić gips korygujący, aparaty lub wyciągi.

Duże skrzywienia leczy się operacyjne, najczęściej wśród młodzieży w wieku 13-15 lat, lecz nawet operacja nie przywróci kręgosłupowi pełnej sprawności.

Przeczytaj też: http://www.diapazon.pl/hipertrofia-miesniowa-co-to/

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here