Spalone sprzęgło – jak rozpoznać objawy?

0
467
Spalone sprzęgło

Jazda z automatyczną skrzynią biegów jest czymś niewyobrażalnym dla szerokiego grona kierowców. Tylko pojazdy z przekładnią manualną zapewniają pełną kontrolę nad układem napędowym w samochodzie. Podczas stosowania skrzyń manualnych bardzo ważną kwestią jest używanie sprzęgła. Umożliwia ono ruszanie z miejsca oraz zmianę biegów poprzez odłączenie silnika od układu napędowego. Trzeba jednak pamiętać, że elementy sprzęgła są podatne na różne awarie, takie jak na przykład spalenie sprzęgła.

Po naciśnięciu pedału sprzęgła, napęd jest odłączany od kół samochodu. Tarcza sprzęgła odsuwa się w tym momencie od koła zamachowego i możliwa jest bezproblemowa zmiana biegu. Zdjęcie nogi ze sprzęgła przywraca moment obrotowy silnika na koła nadając pojazdowi stosowną prędkość. Oczywiście elementy sprzęgła w czasie eksploatacji są poddawane sporym obciążeniom i mogą ulec szybkiemu zużyciu. Elementy takie są też podatne na nieprawidłowy styl jazdy. Może wówczas dojść do spalenia sprzęgła.

Spalone sprzęgło i jego objawy

Najczęściej do spalenia sprzęgła dochodzi w przypadku dynamicznej i mało płynnej jazdy oraz dłuższego jeżdżenia na półsprzęgle. W takim przypadku spaleniu ulegają okładziny cierne tarczy. W czasie zmiany biegów następuje silne tarcie i generowane są spore temperatury. Nieprawidłowe użytkowanie doprowadzające do stopienia się okładzin ciernych daje pewne objawy, dzięki którym można dość łatwo rozpoznać ten problem.

Jednym z charakterystycznych objawów spalenia sprzęgła jest zapach podobny do zapachu ścieranych hamulców. Najłatwiej można go wyczuć wciskając pedał sprzęgła i gazu, bez wrzucania biegu. Spalenie okładzin sprzęgła to dość poważny problem, który może doprowadzić do zniszczenia pozostałych elementów całego układu. Efektem będzie unieruchomienie pojazdu ze względu na brak możliwości włączenia sprzęgła. Dodatkowo może dojść do ślizgania się sprzęgła. W przypadku wykrycia objawów spalenia, należy jak najszybciej udać się do mechanika w celu wymiany poszczególnych elementów.

Jak uniknąć spalenia sprzęgła w samochodzie?

Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać problemowi niż go rozwiązywać. Na szczęście uniknięcie spalenia sprzęgła nie wymaga jakiejś szczególnej wiedzy czy też umiejętności. Po prostu sprzęgło nie może być nadmiernie przeciążane ani wystawiane na działanie wysokiej temperatury. Aby wolniej zużywać sprzęgło, należy przestrzegać kilku poniższych zasad:

  • unikanie długiej jazdy na półsprzęgle,
  • umiejętna jazda w warunkach miejskich,
  • unikanie gwałtownego ruszania z miejsca,
  • unikanie dużego obciążenia i holowania zbyt dużych lawet albo przyczep.

Ważną sprawą jest zadbanie o spokojny styl jazdy. Płynna jazda i zmiana biegów znacznie zmniejsza ryzyko spalenia sprzęgła w wyniku tarcia i działania wysokich temperatur. Podczas przyspieszania istotne jest też zwrócenie uwagi na odpowiednią proporcję wciśnięcia pedału sprzęgła do wciśniętego pedału gazu.

Szukasz sprawdzonego warsztatu od wymiany spalonego sprzęgła?

wymiana sprzęgła w Warszawie, wymiana sprzęgła w Krakowie, wymiana sprzęgła we Wrocławiu, wymiana sprzęgła w Poznaniu, wymiana sprzęgła w Gdańsku

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here