Przy tak dużej ilości pięknych mebli i armatury łazienkowej, jaką mamy w naszych sklepach, niemal każdy pomysł na łazienkę może zostać zrealizowany. Całość możesz zlecić projektantowi wnętrz, możesz też próbować swoich sił samodzielnie. Remont to jednak pracochłonny i kosztowny proces, więc zanim zaangażujesz się w tę przygodę, musisz pomyśleć o kilku rzeczach.
1. Zacznij od budżetu
Musisz jasno zdefiniować, ile jesteś skłonny wydać na remont łazienki. Zdecydowałeś? Teraz odejmij od tej kwoty zapłatę za pracę wykonawcy. I tylko to, co zostało, możesz z czystym sumieniem wydać na materiały budowlane, płytki, armaturę i meble. Nie zapominaj, że akcesoria takie jak kubki na szczoteczki do zębów, mydelniczki, wieszaki, lustra, zasłony prysznicowe, dywaniki również kosztują.
2. Zaplanuj czas remontu
Łazienka to chyba najmniejszy pokój w mieszkaniu i wydaje się, że w kilka dni da się ją wyremontować. Ale tak nie jest. Wykonawca powie ci, ile czasu zajmie klejenie nowych płytek, malowanie sufitów, wykończenie podłogi i ścian oraz inne prace. Dodajmy do tych godzin czas spędzony na poszukiwaniu, wyborze, zamawianiu i dostarczaniu materiałów budowlanych, hydraulicznych i mebli. Sprzątanie po remoncie zajmie kolejne kilka dni.
3. Pamiętaj: projekt musi być funkcjonalny
Aby wnętrze łazienki było spójne, najłatwiej jest wybrać jeden kluczowy element, a następnie dobrać do niego wszystkie pozostałe. Dobrze, jeśli łazienka utrzymana jest w tym samym stylu, co całe mieszkanie.
Najważniejsze, to to, że każdy projekt musi być funkcjonalny. Zastanów się, kto będzie korzystał z łazienki, bo każdy członek rodziny powinien czuć się komfortowo. Unikaj pretensjonalnych wnętrz – szybko się nudzą, a jeśli zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania, mogą odstraszyć kupujących.
4. Zmierz łazienkę i zapisz wszystkie wymiary
Idąc do sklepu po umywalkę, wannę, meble, na pewno musisz wiedzieć jakie wymiary ma Twoja łazienka. Musisz również wiedzieć, gdzie zlokalizowane są przyłącza oraz w których miejscach znajdują się wyjścia instalacji elektrycznej. Wszystkie te informacje są niezbędne do zrealizowania funkcjonalnej łazienki.
5. Zatrudnij wykonawcę
Remont łazienki wykonany samodzielnie to dość ryzykowne przedsięwzięcie, zwłaszcza jeżeli nie masz pewności co do jakości rur oraz instalacji elektrycznej. Znajdź niezawodną firmę wykończeniową i oszczędzaj czas i niepotrzebny stres.
6. Nie oszczędzaj na oświetleniu i wentylacji
Łazienka powinna być dobrze oświetlona. Zaplanuj oświetlenie ogólne, ale nie zapomnij o dodatkowym oświetleniu przy lustrze. W tej roli najlepiej sprawdzą się dwa kinkiety umieszczone po obu stronach lustra. W łazience równie ważne jest świeże powietrze. Wentylator można podłączyć do tego samego włącznika co oświetlenie, ale wygodniej jest użyć osobnego obwodu. Sprawna wentylacja zadba o to aby usunąć wilgoć z pomieszczenia, poczujesz się lepiej, a meble posłużą dłużej.
7. Zielone technologie obniżają koszty
Wybierz materiały przyjazne dla środowiska i korzystaj z technologii oszczędzających. Zbiornik WC z podwójnym spłukiwaniem kosztuje trochę więcej, ale zużywa dużo mniej wody – więc oszczędzasz na rachunku za wodę. Włóż energooszczędne żarówki do lamp. W przypadku ścian i sufitów lepiej jest malować z minimalną ilością rozpuszczalników organicznych.
Jeśli projektujesz sam, może zainteresuje Cię również ten artykuł https://projektowaniewnetrz24.eu/lazienka-bialo-czarna-z-wanna-wolnostojaca