Budżet szkoleniowy – jakie korzyści przynosi rozwój pracownika w organizacji

0
1220

Budżet szkoleniowy to bardzo istotna część budżetu każdej firmy. Inwestowanie w pracowników przynosi w dłuższym czasie wiele korzyści. Firmy, które zdecydowały się na taki budżet szkoleniowy, są często liderami w swojej branży.

Czym jest budżet szkoleniowy?

Budżet szkoleniowy to wyznaczona przez firmę część budżetu na dany okres (zwykle 1 roku), którą możemy przeznaczyć na rozwój pracowników. Z tego budżetu opłacane są m.in. szkolenia i kursy zawodowe otwarte (także e-learnignowe kursy zawodowe online), szkolenia zamknięte, kursy oraz studia podyplomowe, ale również różnego rodzaju konferencje biznesowe, targi i eventy, dzięki którym możliwe jest podniesienie kwalifikacji pracowników firmy. Budżet szkoleniowy może być ogólny, dla całej organizacji, ale warto go podzielić na poszczególne działy. W ten sposób będzie on lepiej uwzględniać potrzeby poszczególnych pracowników.

Jak stworzyć dobry budżet szkoleniowy?

Dobry budżet szkoleniowy powinien uwzględniać zarówno potrzeby pracowników, jak i organizacji. Musi on być także zgodny z polityką rozwoju firmy. Przeznaczenie pokaźnej kwoty środków na szkolenia pracowników bez przemyślenia może być bowiem przysłowiowym wyrzuceniem pieniędzy w błoto. To dlatego warto dokonać szczegółowej analizy planu szkoleń.

Opracowanie dobrego budżetu szkoleniowego wymaga m.in. ustalenia celu inwestowania środków w pracowników i wzięcia pod uwagę potrzeb szkoleniowych ze względu na różnego rodzaju przepisy (np. BHP) czy też ambicje rozwojowe poszczególnych osób. Bardzo ważne jest wysłuchanie potrzeb i aspiracji naszego personelu. W ten sposób zadbamy o jego motywację, przedstawiając konkretne plany szkoleń jako szansę na ich dalszy rozwój osobisty oraz w organizacji.

Budżet szkoleniowy dla pracowników – dlaczego warto go utworzyć?

Nieustanne szkolenia pracownicze niosą ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, zwiększają one poziom ich zadowolenia. Dzięki temu nasza kadra czuje się dobrze z tym, co robi w pracy, i ma większą motywację do wykonywania swoich zadań. Inwestycja w szkolenia pracowników pokazuje, że ceni się ich umiejętności. Satysfakcja poszczególnych członków organizacji przekłada się na zyski. Niektóre z szacunków pokazują, że firmy, które przeprowadziły u siebie program szkoleń, osiągały zyski nawet o 24% większe niż inne firmy, niedbające tak o rozwój swoich pracowników. Wreszcie na samym końcu warto wspomnieć o zmniejszeniu się fluktuacji w kadrze pracowników. Przeciętnie firmy tracą bowiem aż 41% pracowników w ciągu trzech lat. Odchodząc do innej organizacji, zabierają ze sobą zdobytą wiedzę i doświadczenie, zmniejszając często produktywność poszczególnych działów. Stosując zaawansowane kursy i szkolenia zawodowe, możemy ten wskaźnik fluktuacji znacząco obniżyć.

Jak zdobyć środki na budżet szkoleniowy?

Szkolenia biznesowe personelu bywają kosztowne, szczególnie gdy mamy do czynienia ze specjalistami. Środki obrotowe mogą nie wystarczyć na to, by zapłacić firmie szkoleniowej lub uczelni. Jak możemy zatem zdobyć pieniądze na budżet szkoleniowy? Dobrym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Możemy go potraktować jako inwestycję, która pozwoli na zwiększenie motywacji pracowników, jak i poprawę funkcjonowania organizacji. W dłuższym okresie przyniesie to zyski dla firmy. Rozbudowaną propozycję kredytów dla firm ma m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Przykładem kredytu, który spełni zaawansowane wymagania wielu firm w zakresie szkoleń pracowników, jest Mistrzowski kredyt gotówkowy. Jego atutem jest wysoka kwota (dla nowych klientów: 35.000 zł, dla stałych: 100.000 zł) i możliwość wyboru rodzaju oprocentowania (stałe lub zmienne). Klienci banku cenią sobie także to, że wszelkie formalności związane z tym kredytem można załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz, załączając zaświadczenie o dochodach oraz dokonując przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 złotówki, by móc już w ciągu 24 godzin cieszyć się ze środków, które przeznaczymy na niezbędne szkolenia w naszej firmie.

Źródła:

https://startkariery.pl/budzet-szkoleniowy-w-firmie/

https://www.polskibiznes.info/budzet-rozwojowy-i-szkolenia-w-firmie/

https://www.easy-lms.com/pl/centrum-wiedzy/centrum-szkolenia-pracownikow/glowne-zalety-i-wady-szkolenia-pracownikow/item12790

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here