Co można frezować?

0
1459
Co można frezować

Obróbka skrawaniem to podstawowy sposób na precyzyjne opracowanie różnorodnych materiałów w celu nadania im pożądanego kształtu, a przez to określonych właściwości. Frezowanie to obok toczenia podstawowy rodzaj obróbki skrawaniem. Właściwie dobrana głowica frezarska podczas pracy wykonuje ruch obrotowy, a obrabiany materiał ruch posuwisty. W ten sposób z powierzchni obrabianego przedmiotu usuwany jest nadmiar materiału, tak by nadać mu pożądaną formę.

Narzędzia do frezowania

Do skrawania powierzchni obrabianych materiałów wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia nazywane frezarkami. Istnieje wiele rodzajów tego typu narzędzi (poziome, pionowe, uniwersalne, do drewna, gwintów oraz kół zębatych) i choć występują pomiędzy nimi spore różnice konstrukcyjne, to jednak zasada działania tego typu sprzętu jest zawsze taka sama – wprawiona w ruch obrotowy głowica frezarska zbiera z powierzchni obrabianego przedmiotu nadmiar materiału, w ten sposób nadając mu określony kształt. W celu nadawania obrabianym materiałom pożądanej formy frezarki wyposaża się w specjalistyczne głowice frezarskie i różnych rodzajów frezów. Tego typu narzędzia występują w olbrzymiej różnorodności modeli, co umożliwia dobranie sprzętu odpowiedniego do charakteru wykonywanej pracy i rodzaju obrabianego materiału.

Jakie materiały frezuje się najczęściej?

Ze względu na dużą różnorodność dostępnych frezów, procesowi obróbki skrawaniem można poddawać przedmioty wykonane z wielu rodzajów materiałów. Przy zastosowaniu wieloostrzowej głowicy frezarskiej z łatwością obrabia się materiały o dużej twardości, przede wszystkim elementy metalowe, a także wykonane z ceramiki czy szkła. Frezować możemy oczywiście również w materiałach drewnianych, w ten sposób wykonując różnego rodzaju zdobienia, wykańczając krawędzie blatów czy różnego rodzaju profili. Odpowiednio dobrana głowica frezarska powinna pozwolić na frezowanie tworzyw sztucznych, także tych charakteryzujących się znaczną elastycznością, czyli tzw. elastomerów. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość prac realizowanych z wykorzystaniem frezarek dotyczy przedmiotów wykonanych z metalu oraz drewna.

Dzięki frezowaniu możemy kształtować przedmioty wykonane z różnorodnych materiałów. Powierzchniowe zdejmowanie kolejnych warstw materiału nadaje obrabianemu przedmiotowi pożądaną przez nas formę, określa jego przyszłą funkcję i wygląd. Ze względu na wysoki poziom precyzji współczesnych maszyn, frezowanie daje możliwość wykonywania przedmiotów charakteryzujących się dużą powtarzalnością. To jeden z kluczowych procesów przy produkcji metalowych części oraz mebli.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here