Ogrzewanie domu powinno być zarówno efektywne jak i wydajne. Od kilku lat duży nacisk kładzie się na emisję zanieczyszczeń do środowiska z domowych pieców. Z tego względu emisja również jest aspektem, który należy mieć na uwadze przy doborze ogrzewania. Czy kocioł na ekogroszek jest dobrym sposobem na ogrzewanie domu?
Emisja zanieczyszczeń
Polska pod względem zanieczyszczenia powietrza nie prezentuje się najlepiej na tle Europy. Z tego powodu kotły na ekogroszek muszą spełniać wymagania normy PN-EN 303-5:2015 dla kotłów 5 klasy. Określają one dopuszczalną emisję cząstek stałych, organicznych związków gazowych oraz tlenku węgla. Dla kotłów z automatycznym załadunkiem paliwa jest to maksymalnie 40 mg/m3 w przypadku cząstek stałych, 20 mg/m3 dla organicznych związków gazowych i 500 mg/m3 dla tlenku węgla. Liczby te dla kotłów z ręcznym załadunkiem paliwa przedstawiają się odpowiednio: 60, 30 i 700 mg/m3. Takie parametry pozwalają na emisję zanieczyszczeń do atmosfery o kilkadziesiąt razy mniejszą niż w przypadku kopciuchów. Pod tym względem kocioł na ekogroszek prezentuje się bardzo korzystnie.
Wydajność
Kocioł na ekogroszek powinien mieć moc dopasowaną do metrażu mieszkania, dzięki czemu ciepło będzie kierowane do wszystkich pomieszczeń. Wyróżnia się kotły dolnego oraz górnego spalania. Te pierwsze są bardziej ekonomiczne oraz niezwykle wydajne. Paliwo jest spalane pod rusztem, a spaliny trafiają do kanału spalinowego, za sprawą czego nie występuje zjawisko kopcenia się, które ma miejsce w kotłach górnego spalania. Taki kocioł zapewnia ciągłość spalania, ale jego cena jest wyższa. Kotły górnego spalania charakteryzują się uproszczoną konstrukcją oraz niższą ceną. Paliwo spala się na ruszcie, a spaliny przechodzą przez całą konstrukcję. W przypadku tych kotłów, w wyniku występowania kopcenia, istnieje konieczność częstszego ich rozpalania niż w kotłach spalania dolnego.
Koszt
Średnia cena kotła na ekogroszek wynosi między 7 a 8 tysięcy złotych. Nie warto kupować tańszych kotłów, ponieważ najczęściej niższa cena przekłada się na gorszą jakość, a ogrzewanie jest z pewnością inwestycją na wiele lat. Osobom, które chcą wymienić swój dotychczasowy piec na niskoemisyjny kocioł na ekogroszek, przysługuje dofinansowanie od państwa. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Urzędzie Gminy lub Miasta. Również niektóre banki udzielają kredytu, który po wstawieniu kotła, w części zostanie umorzony. Kocioł na ekogroszek jest uważany za jeden z najtańszych metod ogrzewania domu czy mieszkania. W przypadku zakupu kotłów o wysokiej efektywności, miesięczny koszt ogrzewania będzie o wiele niższy.