Eksport na Ukrainę procedura w skrócie

0
238
Eksport na Ukrainę

Eksport na Ukrainę procedura może wydawać się skomplikowana, ale z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem, można ją przeprowadzić z powodzeniem. Poniżej ogólna procedura eksportu na Ukrainę.

Zbadaj wymagania celne dla eksportu na Ukrainę

Przed rozpoczęciem eksportu na Ukrainę należy dokładnie zadbać i zrozumieć wszelkie wymagania celne. Upewnij się, że Twoje produkty nie są objęte żadnymi zakazami lub ograniczeniami eksportowymi. Skonsultuj się z usług profesjonalistów w zakresie handlu z rynkami wschodnimi lub ukraińskimi władzami celno-podatkowymi.

Skompletuj dokumenty konieczne do wprowadzenia danego towaru na rynek ukraiński.

Mogą to być różnego rodzaju certyfikaty, deklaracje, świadectwo i protokoły badań.

Takie produkty jak urządzenia elektryczne lub meble wymagają Deklaracji Zgodności Ukrainy. Kosmetyki potrzebują Świadectwa Sanitarno-Epidemiologicznego, które często nazywa się Certyfikatem Higienicznym. Natomiast dla produktów spożywczych koniecznym jest uzyskanie ukraińskich protokołów badań.

Rodzajów dokumentów jest dosyć sporo ale eksport na Ukrainę procedura ich uzyskania jest podobno w prawie każdym z ich rodzajów. Jedne z nich są ważne rok, inne 3 lata, a jeszcze inne są teoretycznie bezterminowe, ale procesy ich uzyskiwania są przeważnie bardzo do siebie zbliżone. Najłatwiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. W przypadku takiej współpracy etapy są następujące:

  1. Złożenie wniosku do odpowiedniego podmiotu.
  2. Sprawdzenie draftu dokumentu, w którym weryfikujemy informacje na temat naszej firmy oraz produktów.
  3. Jeśli zmiany w drafcie nie wymagają korekty, przystępujemy do wysyłki próbek do badań.
  4. Oczekujemy na zakończenie badań. Jeśli wyniki spełniają wymagania prawa ukraińskiego, wówczas możemy przejść do rejestracji takiego dokumentu.
  5. Już po otrzymaniu opieczętowanych skanów certyfikatów lub innych wymaganych dokumentów możemy rozpocząć zasadniczy eksport na Ukrainę Procedura jak widać nie jest taka skomplikowana jakby mogło się wydawać. Oczywiście jest to  jej spore uproszczenie, ale wszystko kręci się w okół wymienionych punktów.

Przygotuj pozostałe dokumenty potrzebne do eksportu na Ukrainę procedura

Takimi dokumentami mogą być faktury handlowe, listy przewozowe, deklaracje celne, certyfikaty pochodzenia, certyfikaty jakości, a także wszelkie inne dokumenty specyficzne dla branży. Upewnij się, że wszystkie dokumenty są wypełnione zgodnie z wymogami ukraińskich władz celnych.

Eksport na Ukrainę procedura nie obędzie się bez transportu

Wybierz odpowiednią metodę transportu, ponieważ eksport na Ukrainę procedura bez uwzględnienia odpowiedniego transportu jest niewiele warta. W zależności od tego, czy wysyłasz towar bezpośrednio do konsumentów indywidualnych, do innych firm na użytek „własny”, czy też do importerów, którzy zajmują się następnie odsprzedażą zakupionych towarów inne metody mogą okazać się najbardziej korzystne. W jednym przypadku skorzystanie z usług firm kurierskich może być najlepszym rozwiązanie, ale w innym świadczone przez nie usługi mogą okazać się niewystarczające. W takim przypadku warto zwrócić się do firm spedycyjnych, które posiadają doświadczenie z transportem do Ukrainy.

Ufaj, ale sprawdzaj

Firmy kurierskie i spedycyjne przeważnie bardzo dobrze sobie radzą z procesem odprawy celnej, ale warto go monitorować. Zaniedbania niestety czasami się zdarzają, a potrafią prowadzić do bardzo dużych opóźnień, a więc i dodatkowych kosztów, których każda firma wolałaby uniknąć. Śledź transport, utrzymuj regularny kontakt z agencją celną i odbiorcą. Nie wymaga to wielkich nakładów pracy, a pomaga uniknąć naprawdę wielu problemów, których w prosty sposób można uniknąć.

Jak widać eksport na Ukrainę procedura jest dosyć złoża, ale z pomocą nie musi być taka straszna. Na większość waszych pytań z chęcią odpowiedzą eksperci firmy CCRW.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here