Gaśnice – podstawowa ochrona przeciwpożarowa

0
1514

Zwarcie instalacji elektrycznych, nieuwaga, czy nieprawidłowe użytkowanie sprzętu, to najczęstsze przyczyny pożarów zarówno w miejscu pracy, jak i w domu. Przestrzeganie zasad bhp, regularne sprawdzanie otworów wentylacyjnych oraz odpowiedni dobór sprzętu gaśniczego to absolutne minimum, które zapewni nam bezpieczeństwo.

Pożary w domu

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zaprószyć ogień. Tkaniny, drewno, czy urządzenia elektroniczne to potencjalne źródła pożaru. Żeby zapewnić sobie i swoim najbliższym należytą ochronę należy zapatrzeć się w odpowiednią gaśnicę. 

Specjaliści wyróżniają 5 typów pożarów. Pożary grupy A to pożary materiałów stałych pochodzenia organicznego: węgiel, drewno, tkaniny. Grupa B to pożary cieczy oraz olejów, parafiny, czy tłuszczów. Pożary z grupy C to pożary gazów. Grupa D to pożary metali, a grupa F to pożary olejów i tłuszczów w urządzeniach kuchennych. Do każdego rodzaju pożarów stosuje się inny rodzaj gaśnicy.

Jaką gaśnicę do domu wybrać?

Gaśnica do domu powinna być lekka, łatwa w obsłudze i posiadać certyfikat bezpieczeństwa. Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę na jaki rodzaj zagrożenia pożarowego narażone jest nasze domostwo. Specjaliści alarmują, że najwięcej pożarów domowych wzniecanych jest w kuchni i są to pożary z grupy F. Gaśnice mgłowe lub płynowe będą zatem najlepszym wyborem do gaszenia pożarów w tym pomieszczeniu. Należy pamiętać, by zapoznać się „instrukcją użycia” gaśnicy i bezwzględnie jej przestrzegać. Termin ważności gaśnicy to kolejna ważna rzecz. Zwykle wynosi on 2 lata od daty produkcji. Po tym okresie użytkowanie, a nawet trzymanie gaśnicy w domu może zagrażać bezpieczeństwu.  

Czym ugasić sprzęt elektroniczny?

Gaśnica śniegowa to bardzo skuteczna metoda gaszenia sprzętów elektronicznych znajdujących się pod napięciem. Jej użycie możliwe jest przy napięciu, które nie przekracza 1000 V. Swoje zastosowanie znajdzie ona nie tylko w obiektach będących pod napięciem. Ten rodzaj gaśnicy jest używany także przy gaszeniu pożarów wywołanych przez: naftę, benzynę, parafinę, alkohol, oleje, lakiery, tłuszcze (pożary z grupy B) oraz acetylen, propan, metan, wodór, czy gaz miejski (pożary z grupy C).

Jak zbudowana jest gaśnica śniegowa?

Wyróżnia się dwa rodzaje gaśnic: dwukilogramowe i pięciokilogramowe. Głównym elementem gaśnicy śniegowej jest duży zbiornik wypełniony dwutlenkiem węgla. Posiada ona również dyszę oraz zawór z bezpiecznikiem. Substancją gaszącą jest dwutlenek węgla. Podczas pożaru poprzez uruchomienie gaśnicy wydostaje się on na zewnątrz i wchodzi w interakcję z powietrzem. Powstała w ten sposób gasząca substancja jest biała, zimna i swoim wyglądem przypomina śnieg. Gaśnica śniegowa nie nadaje się do gaszenia ognia, który pojawił się na człowieku. Przy jej używaniu ciało powinno być zakryte. Zawarty w niej dwutlenek węgla może powodować oparzenia skóry, odmrożenia i negatywnie działać na drogi oddechowe. Gaśnice śniegowe znajdą swoje zastosowanie w laboratoriach, pracowniach komputerowych, czy kotłowniach.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here