Patrząc na to, jak dynamicznie rozwija się w dzisiejszych czasach elektronika, jak duży jest postęp technologiczny oraz jak wielka jest komputeryzacja nas dotykająca wszędzie, gdzie to możliwe, warto dostrzec również, iż coraz więcej występuje na rynku elementów, przedmiotów i rozwiązań, jakie określamy mianem inteligentnych. Przykładem są chociażby żarówki, na których można naprawdę sporo zaoszczędzić.
To już coś więcej niż era, w której dominować zaczęły inteligentne maszyny – nowoczesne auta, innowacyjne lodówki, pralki sterowane za pomocą komórki czy zmywarki na pilota.
Obecnie inteligentne stają się praktycznie całe gospodarstwa domowe, więc dlaczego by tak nie mogły być równie pionierskie technologicznie żarówki? Bez nich przecież ciężko byłoby sobie wyobrazić naturalne funkcjonowanie w domu czy mieszkaniu, bowiem są one podstawą wyposażenia każdego jednego wnętrza. Tak duże możliwości nowatorskich rozwiązań wynikają natomiast z tak zwanego globalnego trendu, jakim jest Internet of Things, czyli dopasowywanie do ogólnoświatowej sieci internetowej w zasadzie wszystkiego, co tylko możliwe. Podobnie inteligentna forma występuje także w kategorii żarówek.
A zatem przejdźmy do konkretnej charakterystyki i wskazania jasnych różnic między zwyczajnym modelem żarówki a żarówką inteligentną. Na czym opiera się rozbieżność między nimi? Otóż największa, wręcz kolosalna różnica z pewnością na pierwszy rzut oka dostrzegalna będzie w kontekście ceny należnej za pierwszy i drugi wariant żarówki. Ta bardziej inteligentna będzie z pewnością dużo kosztowniejsza i jej cena może wzrosnąć w porównaniu z klasycznym modelem nawet o dwadzieścia razy! Dlaczego? Co takiego wymyślono w tej „mądrzejszej” wersji żarówki? Otóż chodzi o konkretną technologię, którą ona za sobą pociąga. A mianowicie pozwala na zwiększenie jakości pracy, poprawę komfortu codziennego funkcjonowania w domowych czterech kątach, a nawet zwiększenie poziomu bezpieczeństwa naszego życia.
Żarówki w opcjach inteligentne są nowoczesne. Nie zużywają one za dużo energii elektrycznej, więc siłą rzeczy redukujemy koszty generowane na zużyciu prądu. Przecież świecimy non stop, zatem nie ma się czemu dziwić, że ludzie inwestują w takie pionierskie żarówki, patrząc przyszłościowo na ich zakup – oszczędności będą dostrzegalne z perspektywy czasu.
Poza tym, jeśli mamy inteligentną żarówkę, to jest ona często wyposażona w opcje zdalnego sterowania i ma też nierzadko funkcję programowania rozmaitych funkcji. W konsekwencji tego nie stanowi żadnej trudności przykładowo dopasowywanie poziomu temperatury światła do tego, jaka panuje aktualnie pora dnia, jakie jest naturalne oświetlenie za oknem. Żarówki tego typu mienią się wielorakimi odcieniami kolorystycznymi, a czasem nawet dostosowujemy je do rodzaju wykonywanej czynności czy naszego samopoczucia!
Możemy mieć delikatne, ciepłe światło, siedząc przy kominku i robiąc specyficzny nastrój przytulności, bądź bardzo mocne światło, kiedy dom jest pełen ludzi i organizujemy wystrzałową imprezę, a oświetlenie gra tu istotną rolę. Gdy czytamy i silimy wzrok, zwiększamy intensywność pracy żarówki, a kiedy oglądamy TV, możemy ją nieco uszczuplić.
Na rynku dostępne są możliwe do sterowania za pomocą smartfonów żarówki inteligentne takie jak TP-Link LED Smart LB 130, Xiaomi Yeelight RGB czy też Philips Hue White Ambience, Orno OR-SH-1706 oraz Veho LED Bluetooth.