Jak ciekawie oświetlić ciasny balkon – wskazówki i porady

0
68
Jak ciekawie oświetlić ciasny balkon

Nawet niewielki balkon w bloku da się zmienić w nastrojowe miejsce do relaksu. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie wyposażenie oraz dodatki. Wielką rolę odgrywa w tym także piękne i praktyczne zarazem oświetlenie.

Jak dobrać lampy odpowiednie produkty, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo, a przy tym nie zabrać zbyt wiele miejsca? Kilka wskazówek znajdziecie w dalszej części tekstu.

Oświetlenie na balkonie – dlaczego jest ważne?

Lampy na balkonach montuje się z różnych powodów. Podstawą jest kwestia bezpieczeństwa. Jeśli jest to miejsce, z którego korzysta się również po zmierzchu, dobrze rozmieszczone punkty świetlne zapewniają swobodę przemieszczania się oraz minimalizują ryzyko potknięcia i groźnego upadku. Co więcej, pozwalają na przyjemny wypoczynek na zewnątrz również wieczorową porą.

Oświetlenie równocześnie sprawia, że przestrzeń staje się bardziej klimatyczna. Pełni zatem podobną funkcję jak wygodny salon, w którym to właśnie lampy stają się kluczowym elementem estetycznym, wpływającym na odbiór oraz wygląd całej aranżacji.

Cechy oświetlenia na balkonach – jakie lampy wybrać?

Gdy dopasowuje się lampy na duży lub mały balkon, należy zdecydować się na konkretne rozwiązania. W takiej przestrzeni sprawdzają się wyłącznie oprawy zewnętrzne, do znalezienia choćby na stronie: LightPlus.pl. Powinny odznaczać się wysokim poziomem ochrony przed zalaniem i szkodliwym działaniem innych czynników, jak wilgoć, promieniowanie UV czy zmiany temperatury. Wysoki stopień zabezpieczeń gwarantuje odpowiednio dobrany stopień IP (nie niższy niż IP44). Dla uzyskania właściwych rezultatów i komfortowego użytkowania tego typu produkty wykonuje się zatem z trwałego aluminium, tworzyw sztucznych lub szkła, które sprawdzają się w różnych warunkach i zapewniają wygodne użytkowanie przez długi czas.

Gdzie umieścić lampy na małym balkonie?

Na ciasnych balkonach chętniej sięga się po oprawy, które nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Dlatego prym wiodą zwłaszcza lampy ścienne i sufitowe (na balkonach zadaszonych). Jeśli metraż jest niewielki lepiej zrezygnować w okazałych, ozdobnych produktów na rzecz minimalistycznych modeli, płasko przylegających do powierzchni.

Świetnie sprawdzają  się geometryczne:

  • kinkiety,
  • plafony,
  • oczka wpustowe,
  • reflektory.

Dobrym rozwiązaniem bywają ponadto taśmy LED w specjalnych osłonach, które da się zamontować na ścianach, sufitach, podłogach – ciekawie prezentuje się to zwłaszcza na balkonach minimalistycznych i skandynawskich. Niekiedy stosuje się także girlandy ledowe zawieszane na balustradach lub zadaszeniu, czego chętnie używają zwolennicy swobodnego nurtu boho.

W przypadku niewielkich kącików rekreacyjnych styl minimalistyczny i ograniczenie elementów i dekoracji. Dlatego montuje się zazwyczaj kilka lamp, by zyskać równomierne doświetlenie przestrzeń, zwłaszcza gdy balkon ma nietypowy kształt lub jest mocno wydłużony – zwiększa to komfort i bezpieczeństwo oraz pozwala uzyskać ciekawsze efekty estetyczne.

Funkcjonalne i piękne oświetlenie na ciasnych balkonach – podsumowanie

Dobrze dobrane lampy zapewniają wygodę i swobodę relaksu na świeżym powietrzu o każdej porze. Nawet przy niewielkim metrażu da się zbudować przytulny klimat i wpłynąć na charakter strefy. Z pomocą lamp zapewnia się idealne warunki do bezpiecznego i przyjemnego użytkowania, zawsze gdy ma się na to ochotę.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here