Jak wybrać wędkę castingową?

0
2306

Wędkarstwo castingowe z każdym rokiem zdobywa sobie coraz większe grono zwolenników. Specyfika tej metody wędkowania sprawia, że skompletowanie sprzętu do castingu może przysporzyć pewnych trudności. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym odpowiadamy na pytania:

– Na czym polega wędkarstwo castingowe?

– Jak wybrać wędkę castingową?

– Jaki multiplikator wybrać do castingu?

– Jaką przynętę wybrać do castingu?

Na czym polega wędkarstwo castingowe?

Wędkarstwo castingowe nazywane jest także rzutowym. Jest to skuteczna metoda połowu w zasadzie wszystkich ryb drapieżnych. Najczęściej kojarzy się jednak z łowieniem szczupaków. Casting jest także dyscypliną sportową. Polega ona na rzucaniu lekką muszką lub ciężarkiem do celu. Istotą castingu jest rzucanie wabikiem i ściąganie. Ma to sprowokować rybę do ataku. W tej metodzie wędkowania wykorzystywany jest specjalny sprzęt. Wymienić tu należy przede wszystkim:

– kołowrotek o nietypowej konstrukcji,

– przelotki rozmieszczone u góry zestawu,

– specyficznie ułożony zwijacz żyłki,

– zróżnicowane przynęty (największe mogą sięgać nawet 300 g.).

Zestaw do castingu składa się z wędki oraz multiplikatora. Wędka do castingu jest wyposażona w tzw. pazur, który poprawia pewność chwytu całego zestawu. Multiplikator to kołowrotek z ruchomą szpulą. Charakteryzuje się on bardzo mocnymi hamulcami oraz dużymi przełożeniami. Możemy wyróżnić 2 rodzaje multiplikatorów, a mianowicie:

– niskoprofilowe – są lżejsze i lepiej układają się w dłoni, używane do przynęt o wadze nieprzekraczającej 60 g, ich szpula ma niewielką pojemność,

– wysokoprofilowe – są używane do ciężkiego castingu i przynęt o wadze przekraczającej 150 g., ich konstrukcja jest mocna i solidna, a szpula ma większą pojemność.

Jak wybrać wędkę castingową?

Wybierając wędki castingowe, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim ciężar przynęty. Dobrym wyborem na początek może być multiplikator niskoprofilowy, którego ciężar wyrzutu waha się w granicach 20-60 g. lub 40-100 g. Takie wędzisko jest stosunkowo łatwe w obsłudze, a jednocześnie pozwala podawać dużą przynętę.

Kupując wędkę do castingu, warto także zwrócić uwagę na jej akcję oraz długość. Wędki castingowe przeważnie mają długość 180-220 cm. Najdłuższe modele są raczej rzadko używane. Wszystkie wędziska do castingu są wyposażone w omówiony wcześniej pazur.

Jaki multiplikator wybrać do castingu?

Wybór multiplikatora nie jest prostym zadaniem ze względu na ogromną liczbę produktów dostępnych na rynku. Kołowrotki wykonane z plastiku są podatne na uszkodzenie. Dlatego warto postawić na nieco droższe modele, które cechują się trwalszym wykonaniem. Dobrym wyborem dla osoby początkującej będzie multiplikator niskoprofilowy o wadze 30-60 g wyposażony w hamulec rzutowy. Dla bardziej zaawansowanych dedykowane są multiplikatory z hamulcem walki oraz magnetycznym.

Jaką przynętę wybrać do castingu?

W castingu można wykorzystywać różne przynęty. Ich przeciętna waga wynosi 30-250 g. W Polsce łowi się, używając przynęt o wadze 30-70 g. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować lżejsze przynęty (3-5 g.). Wtedy jednak należy wybrać delikatną wędkę i mały multiplikator.

Wiele mówi się także o wyborze pomiędzy żyłką a plecionką. Żyłki są lepsze dla początkujących. Z drugiej strony przez swoją elastyczność łatwiej ulegają zaplątaniu. Przeciążenia występujące podczas wędkowania castingowego mogą być zbyt duże dla zwykłej żyłki. Dlatego wiele osób wybiera plecionkę, która jest mocniejsza i łatwiej się rozplątuje.

Więcej informacji na temat sprzętu do castingu można znaleźć na stronie fishingstore.pl Sklep fishingstore.pl oferuje wysokiej klasy wędki castingowe o zróżnicowanej specyfikacji.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here