Od dłuższego czasu wyraźnie zauważalna jest popularyzacja zdalnych metod pracy. Trend ten uległ znacznemu nasileniu wraz z wprowadzeniem obostrzeń sanitarnych i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie będziemy świadkami coraz częstszego przechodzenia do modelu home office. Zastanówmy się jak zorganizować wygodne i ergonomiczne miejsce pracy.
Walka o przestrzeń
Praca w domu ma szczególny charakter, obfitujący zarówno w zalety, jak i niedogodności. O ile w przestrzeni biurowej trafiamy na wstępnie przygotowane stanowisko pracy, które wyposażone jest w biurko, fotel, szafki i wszystko to, co jest niezbędne do realizacji powierzonych zadań, o tyle w domu musimy samodzielnie zadbać o prawidłową organizację przestrzeni. Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie odrębnego pomieszczenia, które będzie odgrywało rolę domowego biura. Stracimy nieco przestrzeni mieszkalnej, ale zyskamy komfort odseparowania spraw służbowych od domowych. Rzecz jasna nie każdy dysponuje metrażem pozwalającym na wydzielenie powierzchni dedykowanej jedynie do pracy, w większości przypadków stanowisko służbowe znajdzie się w przestrzeni dostępnej dla wszystkich mieszkańców.
W każdym przypadku warto jednak zadbać o to, by stanowisko stworzone do pracy w domu było funkcjonalne i ergonomiczne. Już na wstępie, o ile tylko to możliwe, zrezygnujmy z pomysłu pracowania przy kuchennym stole, czy też stoliku kawowym. Oczywiście, taka praca na krótszą metę wydaje się możliwa, jednak już po kilku dniach zaczniemy dostrzegać wady prowizorycznych rozwiązań. Praca na krześle, na którym zazwyczaj spożywamy posiłki, skutkuje nienaturalną pozycją, a to prowadzi do bólu pleców i nadgarstków. Położenie ekranu monitora wymusi niewygodne i w efekcie szkodliwe dla zdrowia pochylenie głowy. W tej sytuacji łatwo też o szybkie zmęczenie, które zdecydowanie pogorszy naszą efektywność. Jak zatem urządzić domowe miejsce do pracy?
Ergonomia i styl
Wspomniana wcześniej dedykowana przestrzeń to najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak nie możemy sobie na to pozwolić, zadbajmy o odpowiedni stół i fotel. Stół powinien być na tyle szeroki i głęboki, by móc pomieścić komputer i wszystkie akcesoria, które są nam niezbędne do pracy. Ważne jest ustawienie monitora – powinien on znajdować się w odległości 40 – 75 centymetrów od naszej twarzy, a górna krawędź ekranu powinna być na wysokości naszego wzroku. Jeżeli korzystamy z laptopa, warto pomyśleć o zakupie zewnętrznej klawiatury, samo urządzenie można ustawić na specjalnych podkładkach lub po prostu użyć kilku książek. Zadanie nie jest trudne, a komfort pracy zdecydowanie wzrośnie.
Najważniejszy jest fotel. Powinien on posiadać regulację wysokości, podłokietniki i oparcie gwarantujące wygodę. Dobrze, jeśli siedzisko zapewnia odpowiednie podparcie dla ud. Cenne jest także podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W zależności od charakteru pracy i warunków przydać się mogą kółka oraz możliwość obracania fotela wokół osi. Ten zestaw cech nie oznacza, że jesteśmy skazani na modele stricte biurowe, które nie będą się komponowały z pozostałym wyposażeniem mieszkania. W ofercie firmy Bryła Plus znajdziemy krzesła biurowe prezentujące najwyższe walory wzornicze i skutecznie łączące atrakcyjny design z funkcjami użytkowymi. Prezentowany asortyment udowadnia, że prawidłowe wyposażenie domowego miejsca pracy nie musi oznaczać rezygnacji z walorów estetycznych.