Coraz więcej osób spędza wolny czas na grillowaniu. To świetny sposób na przebywanie wśród znajomych na świeżym powietrzu od początku wiosny do późnej jesieni. Jaki grill wybrać aby spełnił wymagania użytkowników?
Należy pamiętać, że wyróżnia się trzy typy grillów ogrodowych: węglowe, gazowe i elektryczne. Różnice między nimi są zasadnicze i widoczne na pierwszy rzut oka. Najważniejszy jest sposób wytwarzania ciepła, co ma także wpływ na czas przygotowywania potrawy. Głównie ten parametr narzuca przedział cenowy, w którym znajdzie się urządzenie. Dlatego warto zastanowić się, co jest ważne w grillowaniu, ile miejsca można przeznaczyć na sprzęt i pozostałe akcesoria oraz miejsce, w którym będzie odbywać się ta czynność.
Grille węglowe
Od tego wszystko się zaczęło. Co ciekawe, nadal cieszy się największą popularnością i największą dostępnością. Jego podstawą jest misa pokryta farbą ognioodporną i ruszt ze stali nierdzewnej. Aby wytworzyć ciepło, należy użyć węgla drzewnego bądź brykietu oraz podpałka. Istnieje wiele różnych modeli takich grillów ogrodowych a tak przyrządzone potrawy zyskują aromat dymu i ognia. Kolejną zaletą jest łatwość przenoszenia i zdecydowanie najniższa cena. Jednak istnieje możliwość, że nie będzie on służyć dłużej niż jeden sezon. Jednak z drugiej strony trzeba nastawić się na długi czas rozpalania a także trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury palenia. Stąd popularność modeli zawierających pokrywę, która powoduje, że węgiel tylko się żarzy, czas przygotowania jest krótszy a jedzenie zdrowsze i bardziej soczyste.
Grille gazowe
Jako źródło ciepła występuje palnik gazowy. Bardzo często jest ich więcej, a im większa ich ilość, tym lepiej, ponieważ wtedy ciepło rozchodzi się bardziej równomiernie. Nad palnikami znajduje się płyta, na którą kapie tłuszcz i soki z grillowanych potraw. Rozgrzana blacha, czyli aromatyzer, powoduje, że soki z powrotem parują, w ten sposób nadając jedzeniu aromat. Zasada grillowania jest podobna do użytkowania kuchenki gazowej. Temperatura także jest regulowana pokrętłami. Grillowanie nie obejdzie się bez butli z gazem lub przyłączenia do sieci gazowej. Charakteryzują się łatwą obsługą, bardzo szybkim przygotowaniem dań i brakiem dymu. Jednak są one bardzo ciężkie i ciężkie do przestawienia. Są także dużo droższe od tradycyjnych grilli ogrodowych.
Grille elektryczne
Nagrzewanie następuje za pomocą energii elektrycznej, co powoduje konieczność dostępu do gniazda z prądem. W budowie są podobne do grilli węglowych, jednak posiadają zbiornik, do którego spływa tłuszcz. Bardzo szybko można je nagrzać i wyregulować temperaturę. Nie powstaje dym, przez co można ich także używać w powierzchniach zamkniętych. Są najbardziej ekologiczne w porównaniu z innymi rodzajami grilli ogrodowych.