Niezwykłe wartości odżywcze buraków czerwonych były znane już u zarania dziejów. Zarówno Babilończycy jak i mieszkańcy wybrzeży Morza Śródziemnego doceniali smak i działanie lecznicze dzikich buraków porastających tamte tereny. Dzisiaj burak jest odkrywany na nowo. My go znamy głownie jako główny składnik barszczu czerwonego, zarówno czystego jak i ukraińskiego z dodatkiem warzyw i grzybów. Lubimy gotowane i starte na tarce dodawać buraki do dań mięsnych. Kiełkami z buraka dodajemy kanapkom uroku i wzbogacamy je o wiele cennych witamin. Gotowany burak króluje od lat – a czy można jeść surowe buraki? To pytanie jest ważne głównie dla osób chorych na cukrzycę lub zagrożonych tą chorobą ponieważ burak gotowany ma wysoki indeks glikemiczny i z tego powodu powinien być wyeliminowany z diety cukrzycowej. Liczne badania potwierdzają, że surowe buraki nie tylko nie są szkodliwe ale również znacznie bogatsze w składniki odżywcze niż buraki wcześniej ugotowane czy upieczone.
Najprościej wydobyć bogactwo buraka za pomocą wyciskarki. Sok z buraka można wzbogacić selerem naciowym, marchwią, jabłkiem, cytryną. Pierwsza próba smakowa może wypaść na niekorzyść buraka. Po kilku dniach smakowania soku buraczanego nie będziemy sobie wyobrażać życia bez niego. Sok z surowego buraka to potężny ładunek minerałów i witamin. Najcenniejsze są występujące w buraku w ogromnej ilości antyoksydanty. O wartości buraków może świadczyć fakt zalecania picia surowego soku przez osoby chore na nowotwory w okresie przyjmowania chemii i radioterapii oraz tuż po nich. Zdrowi ludzie zbawienne działanie buraków docenią już po kilku dniach – zauważą je w korzystnym wyglądzie, prawidłowej przemianie materii, bezproblemowym wypróżnianiu się, przypływie energii witalnej.
Z surowych buraków można przygotowywać surówki a nawet wykwintne dania. Jednym z nich jest carpaccio przygotowane z cienkich plasterków buraka, które ozdobnie układa się na talerzu, polewa octem balsamicznym i oliwą z oliwek, dodaje oliwki i kapary. Do carpaccio doskonale pasują sery kozie oraz pszenne pieczywo.