Lato to czas relaksu oraz wypoczynku. Powszechnie spędzamy czas nad morzem czy jeziorem, czy i w ogrodowym basenie. A jakie kremy warto dobrać na plażę czy do opalania? Po które sięgnąć, żeby zregenerować skórę po kąpielach słonecznych? Poza wielką ilością napoju do picia, który należy zwiększać w okresie spędzania na słońcu, okularów słonecznych oraz kapelusza warto również brać pod ręką kremy do opalania chroniące przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i mgiełki do ciała oraz włosów, które zagwarantują im prawidłową ilość witamin, ochronę oraz nawilżenie.
Konieczny jest krem z filtrem SPF
SPF to skrót od ang. sun protection factor, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Filtry zamknięte w kosmetykach do opalania zmniejszają ryzyko oparzeń słonecznych. Wartość wskaźnika SPF znaczy wielokrotność czasu, który możesz spędzić na słońcu bez ochrony (15 min). Czyli olejek do opalania z SPF 20 zabezpiecza skórę przed poparzeniami przez blisko 5 godzin (20 x 15 min). Więc istotne jest dopasowanie leku do karnacji oraz czasu spędzanego na plaży. Chociażby przy stosowaniu kremu do opalania z dużym filtrem SPF długie życie na słońcu nie jest niezbędne. Nie ma te badań potwierdzających, iż wykorzystywanie kremów do opalania obniża ryzyko wzrostu nowotworu złośliwego skóry. Dla niezwykle jasnej karnacji zalecany jest faktor SPF 50+, dla jasnej 25-30+, osoby o lekko śniadym kolorze skóry potrafią spokojnie zainwestować w kosmetyki o SPF 10-15+. Faktory 5+ oraz 10+ zarezerwowane są dla kobiet o karnacji śniadej oraz oliwkowej. Wyższym faktorem zawsze należy traktować usta oraz znamiona. Środek stworzony specjalnie do tychże miejsc oferuje mnóstwo firm kosmetycznych, a jego dobór jest niezwykle indywidualny. Mnóstwo z kolei kremów do opalania nie tylko zabezpiecza naszą skórę, ale również ją pielęgnuje. Nowościami firm kosmetycznych są tzw. aktywatory opalania. To środki pielęgnacyjne, których wykorzystywanie na 2 tygodnie przed słonecznymi kąpielami pomaga uzyskać pożądaną opaleniznę. Powszechnie zamknięte w recepturze masło kakaowe przygotowuje skórę do przyjęcia światła oraz nadaje lekki odcień słonecznej opalenizny. Podczas zakupów nie można zapomnieć o osobnych kosmetykach dla dzieci.
Jaki filtr SPF wybrać?
Kremy, balsamy, pianki oraz olejki do opalania potrafią być stopień ochrony:
•niski – poniżej SPF 8 (ochrona przez mniej niż 2 h)
•średni – SPF 8-12 (ochrona do 3,5 h)
•wysoki – SPF 15-25 (ochrona do 6,5 h)
•niezwykle duży – SPF 30-50 (ochrona do 12 h)
•ultrawysoki – SPF 50+ (ochrona ponad 12 h)
Gdy zaczynasz plażowanie, stosuj kosmetyków do opalania z wielką czy bardzo dużą ochroną. Środek, chociażby tenże wodoodporny, aplikuj na całe ciało co 2 godziny. Zawsze dopasowuj kremy do opalania do karnacji oraz typu cery. Jeśli skóra jest mniej narażona na poparzenia, możesz użyć olejku do opalania z niższym filtrem przeciwsłonecznym. Osoby ze skóra wrażliwą czy naczynkową zawsze powinny wykorzystywać wysoką czy niezwykle dużą ochronę przed słońcem. Krem do osoby z filtrem SPF 20 sprawdzi się jednak dla kobiet ze skórą przetłuszczającą się. Po krem do opalania ze wskaźnikiem SPF 15 potrafią skorzystać osoby o ciemnej karnacji.