Kupując pellet drzewny zapewne zależy Ci na wyborze dobrej jakości surowca. To właśnie jakość determinuje wydajność paliwa i tym samym przekłada się na koszty ogrzewania. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym odpowiemy na pytania:
- Iglasty czy liściasty – który pellet jest lepszy?
- Jakie cechy pelletu wziąć pod uwagę przy zakupie?
Znając odpowiedzi na te pytania, będziesz w stanie wybrać dobrej jakości, wydajny pellet drzewny.
Iglasty czy liściasty – który pellet jest lepszy?
To pytanie bardzo często pada z ust osób, które mają piece lub kominki na pellet. Czy tak naprawdę jest jakaś różnica pomiędzy tymi rodzajami opału? Zaraz się tego dowiesz. Ale zacznijmy od początku. Nieprzetworzone drewno liściaste ma bardzo dobre parametry opałowe. Problem w tym, że w trakcie procesu produkcyjnego pelletu drewno zmienia swoją gęstość. A to ma bezpośredni wpływ na wartość opałową pelletu.
Z drugiej strony spora grupa użytkowników pelletu wychodzi z błędnego założenia, że zawartość żywicy w drzewach iglastych może negatywnie wpływać na jakość produkowanego z nich pelletu. Okazuje się, że w trakcie prawidłowo przeprowadzonego procesu produkcyjnego wartość opałowa drewna i trocin drzew liściastych oraz iglastych zostaje zrównana. Wartość opałową pelletu mogą za to obniżyć zanieczyszczenia piaskiem lub substancjami chemicznymi. Dzieje się to niezależnie od gatunku drewna.
Jeśli spojrzysz na wartość opałową najbardziej popularnych gatunków drzew jak sosna, modrzew, buk, brzoza dąb czy olcha, to łatwo zauważysz, że parametry te są bardzo zbliżone i wahają się pomiędzy 4,1 a 4,4 kWh/kg.
Znaczenie przy wyborze pelletu może mieć jednak zupełnie inna cecha opału. Użytkownicy kominków często wybierają pellet drzewny wyprodukowany z gatunków iglastych. Zawiera on żywicę, która podczas spalania efektownie strzela, co podnosi walory estetyczne.
Jakie cechy pelletu wziąć pod uwagę przy zakupie?
Kupując pellet drzewny powinieneś zwrócić uwagę na kilka jego charakterystycznych cech. Pierwszą będzie zapach pelletu. Podczas spalania pellet powinien wydzielać przyjemny zapach drewna. Jeśli w trakcie procesu spalania wyczuwasz inną woń, może to oznaczać, że opał został zanieczyszczony w trakcie procesu produkcji lub był wyprodukowany z niewłaściwego materiału.
Ważny jest także kolor pelletu. Bardzo ciemna barwa świadczy o długim czasie suszenia surowca. To z kolei przekłada się na spadek wydajności opału. Z drugiej strony analizując kolor pelletu, powinieneś wziąć pod uwagę gatunek drewna, z jakiego został wykonany. Pellet dębowy jest dosyć ciemny, co wynika z naturalnej barwy tego surowca.
Optymalny ciężar właściwy pelletu powinien wynosić 0,60-0,70 kg/l. Wpływ na ten parametr ma siła, z jaką został sprasowany granulat. Struktura dobrej jakości pelletu powinna być zbita. Zawartość wody w opale nie może przekraczać 12%. Przy wyższej zawartości wody pellet drzewny łatwo się rozpada i jednocześnie spada jego wydajność opałowa.
Zwróć także uwagę na zawartość pyłów. Powinna być ona jak najniższa. Ponadto dobrej jakości pellet nie zawiera sztucznych składników.
Tych kilka praktycznych wskazówek powinno Ci znacznie ułatwić wybór dobrej jakości pelletu drzewnego. A jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy opału, to powinieneś zajrzeć na stronę pellet-robin.pl. Znajdziesz tam kompleksową ofertę na pellet drzewny. Sklep internetowy dostarcza swoje produkty na terenie całego kraju. W miastach takich jak Kraków możesz także liczyć na bezpłatną dostawę.