Oświetlenie dla moli książkowych – lampki do czytania

0
1898
Oświetlenie dla moli książkowych – lampki do czytania

Jeżeli uwielbiasz oddawać się codziennej wieczornej lekturze, koniecznie powinieneś zadbać o odpowiedni rodzaj oświetlenia. Jest to bardzo ważne, aby nie nadwyrężać wzroku i nie męczyć oczu.

Uchronić nas przed poważnymi problemami zdrowotnymi w tym zakresie może zadbanie o właściwe oświetlenie. Istotny jest skrupulatny dobór lamp rozmaitego rodzaju, w zależności od tego, w którym miejscu w naszej sypialni spędzamy większość czasu, jak czytamy i o jakiej porze dnia. O tym wszystkim dowiesz się natomiast bezpośrednio z naszego poradnika, w którym podpowiemy, jaki wariant oświetlenia dla moli książkowych będzie optymalny.

To, w jakim oświetleniu – pod względem jego odcienia, tonacji oraz intensywności – przebywasz ma ogromny wpływ na to, jaki będzie Twój komfort – tka fizyczny, jak również psychiczny. Przy czytaniu trzeba w szczególności dołożyć starań, co do doboru stosownych akcesoriów oświetleniowych, bowiem muszą one skutecznie zastąpić światło naturalne, jakie dla naszych oczu jest zdecydowanie najlepsze. Warto zwrócić uwagę zarówno na rodzaj lamp, jakie nabywamy, jak także na to, aby je stosownie rozmieścić oraz na moc ich świecenia a także pasujące do nich żarówki.

Gdy mamy nieodpowiednio dobrane światło, wtedy możemy zbyt szybko czuć się przemęczeni, nasze oczy mogą być narażone na wysuszenie, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, łzawienie. Możemy odczuwać zwężanie pola widzenia, nabawić się niewydolności zbieżności, odchylenia osi widzenia czy oddalania punktu bliży. W konsekwencji tego, gwarantowane mamy noszenie szkieł kontaktowych, albo okularów. Nierzadko złe nawyki podczas wieczornej lektury i brak stosownego oświetlenia powoduje trwałe uszkodzenia wzroku.

Wariant idealny

Nie możemy przesadzać ani z nadmiernym oświetleniem, które będzie raziło i przez to męczyło oczy, ani tym bardziej – niewystarczającym światłem, czy też za mdłym, zbyt ciemnym.

Oświetlenie dla moli książkowych – lampki do czytania

Czytając przy świetne sztucznym wymagane jest rozporoszone, które będzie dobrze działało na rozjaśnianie całego wnętrza, a także punktowe, które będzie świeciło dokładnie na tę powierzchnię, przy której siedzimy książkę, którą zgłębiamy czy też na blat biurka, przy którym pracujemy. Istotne jest także, aby doświetlać w razie potrzeby z boku, a tym samym nie dawać oczu wahań intensywności światła, robiąc swego rodzaju kontrast, który jest groźny dla właściwej pracy oka.

Spędzając czas przy biurku musimy postawić na zimne oświetlenie, żeby pobudzić oko do wysiłku intensywniejszego niż jak przy oddziaływaniu na nie światła naturalnego. Jeżeli chodzi natomiast o optymalne żarówki, to idealne są te w przedziale między czterdzieści a osiemdziesiąt W. Można też wybierać ich warianty energooszczędne.

Poza światłem rozproszonym, siedząc przy biurku i czytając czy pisząc, musimy także mieć lampkę biurową, która będzie miała niemaskujący intensywności światła abażur oraz żarówkę, która będzie dawała zimny odcień. Nie stanowi trudności wybór takiego modelu oświetlenia, gdyż jest wiele wariantów lampek tradycyjnych – z elastycznymi nóżkami, z główką tak wyprofilowaną, aby można ją było ustawiać w dowolnym kierunku czy tez na podstawce.

Modne są dzisiaj także warianty lamek biurowych LED z niewymienianymi diodami. Czytając z kolei w fotelu czy w łóżku, koniecznie postawmy na lampkę stołową oraz nocną, która przy okazji może stanowić świetną dekorację naszego pomieszczenia.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here