Zbudowaliśmy dom lub wyremontowaliśmy pokój dzienny i przychodzi moment, by zdecydować się, jak urządzić salon. Czekaliśmy na niego długo, więc wiemy już doskonale, jakie meble mają się w nim znaleźć (sofa i zestaw foteli to zawsze uniwersalne rozwiązanie), a także, w jakim stylu chcemy, by był utrzymany (pamiętajmy, że kolor ścian ma znaczenie!). Pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia: czym wyłożyć podłogę? Może wybrać panele, a może płytki? W dzisiejszym artykule podsuniemy wam jeszcze inny pomysł: przedstawimy zalety paneli winylowych LTV. By dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy do lektury poniższego tekstu.
Nikt się nie spodziewał… paneli winylowych?
W skeczu Monty Pythona, który uznawany jest za absolutną klasykę brytyjskiego poczucia humoru, nikt się nie spodziewał hiszpańskiej inkwizycji. Podobnie było z popularnością paneli winylowych LTV, które zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że łączą one w sobie najlepsze atuty paneli z drewna i płytek podłogowych. Są więc nie tylko wodoodporne (niczym płytki), ale również do złudzenia przypominają drewno. Jest to materiał stosunkowo tani i wytrzymały, prawidłowo położone i użytkowane panele winylowe LTV mogą nam służyć przez długie, długie lata. Te dwa aspekty z pewnością też wpływają na popularność tego rodzaju podłogi.
Łatwość montażu – każdy powinien poradzić sobie sam!
Kolejną zaletą paneli winylowych LTV jest prostota, z jaką można je położyć. Praktycznie w większości przypadków możemy zrobić to własnoręcznie, bez konieczności zatrudniania wykwalifikowanej ekipy specjalistów. Wystarczy odrobina sprytu i podstawowe zdolności manualne. Zanim się jednak za to zabierzemy, musimy spełnić kilka warunków.
Jak przygotować powierzchnię do układania paneli winylowych?
Przed zabraniem się za samodzielne układanie podłogi winylowej należy wyczyścić, osuszyć i wyrównać teren, na którym będziemy kłaść panele i płytki winylowe LVT. Warto pamiętać, by pod panele podłożyć specjalną matę akustyczną – dzięki niej podłoga zostanie wytłumiona. Jakie panele najlepiej wybrać? Istnieje kilka rodzajów paneli LVT, które rozróżniamy ze względu na sposób montażu.
Rozróżnienie paneli winylowych ze względu na sposób montażu
Panele typu „click” ułożymy bez konieczności używania kleju lub specjalistycznych narzędzi, a po odpowiednim połączeniu ze sobą usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Drugi rodzaj paneli winylowych to panele samoprzylepne – ich atutem jest to, że można je układać na przykład na kafelkach, przez co nie ma konieczności kucia i czyszczenia podłogi. Następuje to bardzo sprawnie – panele winylowe samoprzylepne są pokryte klejem od spodu i zabezpieczone folią ochronną. Należy pamiętać, że panele z klejem nie nadają się do pomieszczeń, w których panuje wysoka temperatura – w takich warunkach klej może stracić przyczepność. Panele klejone – w przeciwieństwie do samoprzylepnych – musimy samodzielnie posmarować klejem. Układając je, trzeba uważać, bo są one na tyle trwale przytwierdzane do podłoża, że nie ma łatwej możliwości poprawienia ewentualnych błędów.