Przetrenowanie – jak go uniknąć i co robić gdy nas dosięgnie?

0
1967

Wielu sportowców zmaga się z przetrenowaniem. W tym artykule postaramy się wyjaśnić na czym ono dokładnie polega i jak go uniknąć.

Przetrenowanie pojawia się wtedy gdy nasz plan treningowy jest niewłaściwie dobrany do naszego organizmu i na przykład trening jest zbyt intensywny. Organizm zaczyna się wtedy buntować. Wynikiem czego są takie objawy jak spadek rozmiarów mięśni, ból mięśni, słaba regeneracja, spadek siły. Prócz objawów fizycznych występują objawy psychiczne takie jak spadek koncentracji, kłopoty ze snem czy znużenie treningami.

Należy starać się w ogóle nie dopuszczać do takiego stanu, niemniej jednak jeśli ono już wystąpi należy jak najszybciej zmienić swój plan treningowy oraz dietę. Należy także poprawić techniki wykonywania ćwiczeń, być może to w tym tkwi problem. Nie trenujmy tylko jednej partii mięśni jak to niektórzy mają w nawyku, to najszybszy sposób właśnie do przetrenowania, organizm potrzebuje czasu na regenerację. Postarajmy się także by w każdym tygodni zrobić sobie chociaż jeden dzień przerwy. Dajmy organizmowi czas na sen. Wielu sportowców lubi ucinać sobie nawet drzemki w trakcie dnia, to naprawdę pomaga i jest to zalecane. Nie wykonuj ćwiczeń szybko, ale skup się na technice wykonywania i rób je dokładnie. Pij dużo płynów, potrzebujesz ich więcej niż przeciętni ludzie, którzy nie podejmują takiego wysiłku. Pomyśl o masażach i kąpielach, potrafią zdziałać cuda. Nie zapominaj również o rozciąganiu.

Wiele ludzi myli także bóle mięśni po treningu z przetrenowaniem. Nie, nie jest to to samo. Tak zwane zakwasy to normalna rzecz, przetrenowanie wiąże się już z wieloma konsekwencjami.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here