Na Zachodzie już wieki temu jednym z podstawowych rodzajów elementów meblowych okazywały się standardowe dziś stoliki kawowe. Szczególne zamiłowanie do takich akcesoriów wyposażających salony czy gabinety dostrzegalne było na kontynencie amerykańskim.
W rozgrywających się w Stanach Zjednoczonych filmach, notorycznie były to obowiązkowe części scenografii. Do Polski trafiły one nieco później, ale moda na nie okazuje się ponadczasowa. Są popularne w rozmaitych stylizacjach, a wśród nich na czoło wysuwają się między innymi stoliki retro.
Skąd takie określenie? Retro to pojęcie, które wskazuje na zeszłe czasy, minioną epokę i przeważnie, z perspektywy współczesności odnosi się do ubrań, przedmiotów, w tym także i mebli pochodzących z lat czterdziestych i pięćdziesiątych, niekiedy także i osiemdziesiątych minionego stulecia.
Do tej kategorii retro rzeczy zalicza się nierzadko również ubrania oraz części wystroju wnętrz domowego użytku czy lokali gastronomicznych. Sam termin retro natomiast odwołuje się do elementów kultury, jakie są praktyczne, ale fantazyjne – kształtem, kolorystyką, formą. Ich cechą szczególną jest oryginalność, niezawodność oraz imitacja trendów, jakie uznaje się na chwilę obecną za przestarzałe i niemodne. W konsekwencji tak szerokich możliwości, z jakimi wiążą się charakteryzowane tu kompozycje retro, śmiało można uznać, iż styl ten ma naprawdę szerokie pole do popisu.
W modelach retro mebli bardzo ciekawym wariantem jest opcja otwierania oraz poszerzania powierzchni meblowej poprzez dokładanie kolejnego blatu, jaki na stałe na przykład jest ukryty w środku asortymentu. Dodatkowo można wydłużać nóżki oraz opierać ścianki mebla, tworzą konstrukcje wielofunkcyjne, poręczne i praktyczne.
To bardzo dobry wariant także z perspektywy modelowania wnętrz stosunkowo niedużych, w których brak wystarczającej powierzchni na to, aby móc wstawić kilka elementów meblowych. Opcja na przykład składanych i w razie potrzeby rozkładanych stolików kawowych to znakomite rozwiązanie. Bardzo często takie konstrukcje pojawiały się w dużych metropoliach europejskich, ale zapoczątkowały je właśnie USA oraz Japonia.
W latach kiedy retro było na topie, a więc w okresie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia stoliki kawowe w tej kompozycji dominowały w każdym domu czy mieszkaniu, a odznaczały się one w większości prostą budową, były osadzone na charakterystycznych metalowych nóżkach i były nieduże wagowo. Wówczas popularne stały się stoliki retro wyposażone w niewielkie, płaskie szufladki oraz stoliki CLEO.
Podobne warianty możemy znaleźć w antykwariatach z meblami, na strychu u babci czy w serwisach internetowych specjalizujących się w dystrybucji mebli. Są one stylizowane, ozdobne, stanowią prawdziwą dekorację wnętrza.
Trendem, który wydaje się nie odchodzić do lamusa na przestrzeni czasu są także stoliki kawowe w nurcie vintage. Powszechnie spotykane są między innymi modele o giętych nóżkach bądź wysokie, które mają delikatne rzeźbienia. Przeważnie takie kompozycje stolików są inspirowane latami czterdziestymi.
Zaledwie dekadę później natomiast pojawiły się leciutkie stoliczki, które miały cechę charakterystyczną w postaci długich nóżek. Najczęściej przymocowywano owe nóżki pod kątem i były one w pastelowych odcieniach kolorystycznych.