Szaty liturgiczne – różne kolory ornatów, które mają różne znaczenie

0
665

Kolory szat liturgicznych nie pozostają bez znaczenia i mają szczególne przesłanie, podkreślając charakter Mszy Świętej. Jeżeli zastawiasz się, co oznaczają, przeczytaj ten artykuł. Zrozumienie ich symboliki pomoże Ci głębiej przeżywać nie tylko niedzielne i zwyczajne msze święte, ale także uroczyste celebracje.

Kolory w roku liturgicznym nie są przypadkowe, dlatego szaty liturgiczne ulegają zmianie. Ornat, jaki ma na sobie kapłan przy ołtarzu, czasem jest czerwony, a czasem zielony. Nie brakuje też wersji bogato zdobionych złotą nitką. Dowiedz się, co znaczą poszczególne barwy szat liturgicznych.

Biały ornat kapłański

Białą barwę ornatu w Kościele uznaje się jako zwiastun radości. Taka szata jest jak posłaniec dobrych nowin, dlatego kapłan wkłada ja podczas Świąt Bożego Narodzenia, w okresie Zmartwychwstania Pańskiego i Wielkanocy oraz w czasie roku liturgicznego podczas Świąt ku czci Jezusa Chrystusa. Jeżeli Msza Święta celebruje uroczystość na pamiątkę Świętego, który nie był męczennikiem, również kapłan może włożyć ornat w białym kolorze.

Szaty liturgiczne w czerwonym kolorze

Czerwony odcień symbolizuje królewskość, krew, ogień, a także miłość. Ornat w takim kolorze jest widziany w kościele podczas obchodów kościelnych ku czci Świętych Męczenników, którzy przelali za Chrystusa swoją krew. Stosuje się go również w czasie Uroczystości Zesłania Ducha Świętego – czerwony kolor symbolizuje objawienie Ducha Świętego, który zstąpił na Apostołów w Wieczerniku w postaci ognistych języków. Czerwone szaty liturgiczne ksiądz nosi dodatkowo w czasie, gdy celebruje Niedzielę Palmową i mszę świętą w Wielki Piątek.

Zielone szaty liturgiczne

Zieleń przypomina o życiu i nadziei, dlatego kapłan przy ołtarzu jest odziany w tak wyrazisty ornat podczas dni powszednich i niedziel okresu zwykłego, w czasie całego roku liturgicznego. Barwa ta pozwala w czasie zwykłym modlić się i z ufnością wierzyć, że dobry Bóg wysłucha błagań swojego ludu. To również kolor młodości i sprawiedliwości, który pokrzepia w codzienności i podkreśla, że dobroć zawsze zwycięża.

Kapłański ornat w fioletowym kolorze

Fiolet symbolizuje ducha pokuty. Przywołuje również na myśl oczekiwanie na Jezusa Chrystusa, dlatego jest noszony przez kapłanów w czasie adwentu – przed narodzinami Bożego Dziecięcia oraz w okresie Wielkiego Postu, kiedy wierni oczekują na Zmartwychwstanie Pana. Symbolizuje również godność (strój biskupa) i żałobę, dlatego stosuje się go podczas mszy żałobnych i za zmarłych.

Różowe szaty liturgiczne

Różowa barwa ornatu oznacza przerwę w dyscyplinie pokutnej. Podkreśla również radość i bliskość Pana. To bardzo rzadko używany kolor, ponieważ szaty liturgiczne w różowym odcieniu kapłan nosi jedynie w czasie Trzeciej Niedzieli Adwentu (niedziela Gaudete) oraz Czwartej Niedzieli Wielkiego Postu (niedziela Laetare).

Dodatkowo kapłani wkładają niebieskie ornaty, by podkreślić uroczystości obchodzone ku czci Matki Bożej oraz złote szaty liturgiczne, które mają wskazywać uroczysty charakter Mszy Świętej, np. podczas odpustu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here