Akcesoria porcelanowe należą do naczyń nie tylko użytkowych, ale także ozdobnych. Ich historia rozpoczęła się kilkanaście wieków temu, gdy ten rodzaj ceramiki należał do dóbr o ogromnej wartości. Wówczas na jej kolekcjonowanie mogły pozwolić sobie tylko najbogatsze rody. Aktualnie jest to dość powszechna forma np. zastawy obiadowej i niestety nie jest już drogocenna tak, jak kiedyś. W tym tekście przedstawimy najważniejsze informacje związane z porcelaną.
Kilka słów o porcelanie
Aktualnie w większości domów porcelana zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej wybieranych wyrobów ceramicznych. Zarówno pojedyncze modele, jak i zestawy bez problemu znajdziemy w sklepach, które zajmują się sprzedażą artykułów gospodarstwa domowego. Dodatkowo ich ceny są dostosowane do zasobności portfeli przeciętnych klientów.
Warto dodać, że ten rodzaj ceramiki należy do najbardziej zróżnicowanych gatunków zastawy stołowej. Na rynku dostępne są produkty w ogromnej wariacji kolorystycznej. Możemy podzielić je ze względu na sposób produkcji. Modele wytwarzane ręcznie są o wiele droższe od naczyń powstałych mechanicznie. Klienci często zaopatrują się w produkty Lubiana porcelana, które charakteryzują się solidnym wykonaniem oraz ponadczasowym wyglądem.
Urok przezroczystości
Przepuszczalność światła to jedyna cecha, która w szczególny sposób wyróżnia porcelanę na tle jej ceramicznego rodzeństwa. Przez akcesoria wyprodukowane z kamionki czy fajansu nie przeniknie nawet jeden promyk świetlny. Warto pamiętać, że przezroczystość jest uzależniona przede wszystkim od składu masy, grubości ścianki oraz temperatury wypału.
Wyjątkowa biel porcelany
Czy porcelana zawsze jest śnieżnobiała, czy zdarzają się też inne odcienie? Jeżeli próbujemy rozpoznać ten rodzaj ceramiki po kolorze, możemy łatwo się nabrać. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że śnieżna biel nie jest tym, czego szukaliśmy, tylko poszkliwionym wyrobem innego, gorszego jakościowo materiału.
Porcelanę najczęściej spotykamy w:
- chłodnej, lekko wpadającej w szarość bieli,
- ciepłych, ale nie kremowych odcieniach,
- kolorze kości słoniowej, czyli teoretycznie nie białym, ale nadal przejrzystym.
Jeśli zależy nam na innej barwie niż biel – nic straconego. Jej wygląd można zmienić np. poprzez dodanie do masy kolorowego barwnika.
Porcelana w zestawie czy oddzielnie?
Porcelanę możemy kupić zarówno w zestawie, jak i samodzielnie skompletować potrzebne nam elementy. Cały komplet przyda się szczególnie wtedy, gdy zależy nam na wyposażeniu się nie tylko w czajnik i filiżanki, lecz także m.in.: w cukiernicę, dzbanuszek na mleko czy całą zastawę stołową. To pozwoli nam na utrzymanie jednego stylu w postaci identycznych kolorów oraz wzorów. Ponadto idealnie spersonalizowana ceramika będzie prezentować się niezwykle elegancko.
Kompletowanie pojedynczych naczyń jest świetnym wyjściem, gdy chcemy uzupełnić braki w domowym serwisie. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby kupić np. dwie filiżanki, które posłużą nam podczas spotkań przy kawie. Powyższe rozwiązanie idealnie sprawdzi się także jako prezent, zwłaszcza wtedy gdy zostanie zapakowane w eleganckie pudełeczko.
Już od wielu lat serwis porcelanowy należy do najpiękniejszych rzeczy znajdujących się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość z nas otacza ten rodzaj ceramiki wyjątkową opieką i korzysta z niego tylko podczas szczególnych okazji. Choć wartość tych niezwykle pięknych naczyń wyraźnie zmalała, nadal na rynku możemy znaleźć unikatowe sztuki, które potrafią przyprawić o zawrót głowy.