Wybór oświetlenia jest sprawą kluczową, jeśli inwestorowi zależy na funkcjonalności wnętrza oraz jego efektownym wyglądzie. Dotyczy to pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, zarówno mieszkalnych, jak i o charakterze komercyjnym. Jak zaplanować nowoczesne oświetlenie w różnych typach pomieszczeń?
Współcześnie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie inwestor może wybierać spośród wielu różnych opraw, wychodząc poza utarte w przeszłości schematy i zmieniając przyzwyczajenia użytkowników. Jako przykład można tu podać fakt, że coraz rzadziej decydujemy się już na powszechne w przeszłości tradycyjne żyrandole, których zadaniem było skuteczne oświetlanie całej przestrzeni wybranego wnętrza. Zamiast nich pojawia się w aranżacjach kilka różnych opraw, z których każdej przypisuje się konkretną funkcję. Takie rozwiązanie to nierzadko efekt łączenia pomieszczeń o różnych rolach w jedno większe wielofunkcyjne wnętrze. Tradycyjny żyrandol zastępuje się w nim dużą lampą wiszącą, plafonem albo większą instalacją świetlną, której funkcję pełnią lampy wpustowe, natynkowe plafony lub montowane na szynach reflektory.
Zadanie, które pierwotnie miał do spełnienia żyrandol, podzielone zostaje na kilka pomniejszych powierzanych różnym, niekiedy odmiennym pod względem formy, choć utrzymanym w jednolitej stylistyce oprawom. Poza oświetleniem ogólnym w salonie spotkamy też często lampy w strefie wypoczynkowej i oświetlenie dekoracyjne.
Nowoczesne oświetlenie salonu
Podążając za zamieniającymi się trendami w branży wnętrzarskiej oraz potrzebami konsumentów, producenci oświetlenia oferują szeroki asortyment opraw o nowoczesnej stylistyce. Doskonale prezentuje to poprzez swoje produkty sklep z lampami Azzardo. Znajdziemy w nim duży wybór nowoczesnych lamp, które odpowiadają na zróżnicowanie oczekiwania klientów.
Dużym zainteresowaniem w kontekście wnętrz w stylu nowoczesnym cieszą się lampy wiszące. Znajdziemy wśród nich oprawy o formach niezwykle skromnych i minimalistycznych, jak i wyszukanych, futurystycznych kształtach. Niektóre z nich wyróżniają się imponującymi gabarytami, inne to niewielkich rozmiarów lampy, które we wnętrzu pełnią zadanie oświetlenia uzupełniającego.
Na uwagę zasługują z pewnością lampy o charakterystycznych geometrycznych kształtach. Pokaźnych rozmiarów okręgi, kwadraty i inne figury przyciągają wzrok użytkowników. Choć ich forma jest bardzo prosta, we wnętrzu stanowią nie tylko funkcjonalne oświetlenie, ale również efektowną dekorację. Jako przykład można tu podać produkty znanego polskiego producenta opraw oświetleniowych: Alessia Dimm, Bertone Pendant, Brighton 3 Chrome albo Donut SQ Pendant 60 CCT Remote.
Inspirację projektantów oświetlenia stanowią jednak nie tylko figury geometryczne. Twórcy niezwykłych nowoczesnych opraw czerpią pomysły z różnych źródeł. Doskonale widać na przykładzie lampy o nazwie Balloon albo Snake.
Funkcjonalna przestrzeń kuchni
Jak zaaranżować oświetlenie w kuchni, by pomieszczenie spełniało oczekiwania użytkowników? Przede wszystkim, oprócz oświetlenia ogólnego, warto zaplanować źródło światła bezpośrednio nad blatem roboczym. Można montować je pod szafkami wiszącymi, w tych szafkach albo, jeśli inwestor zrezygnował z ich montażu, na suficie.
Oświetlenie ogólne, podobnie jak w salonie, może przyjmować różną postać. Często zamiast centralnie zawieszonej lampy występują plafony natynkowe rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni sufitu. Alternatywą są też lampy wpustowe i coraz modniejsze ostatnio reflektory mocowane na szynach. Ich atutem jest to, że łatwo zmienimy ich lokalizację i kąt padania światła. Nadal jednak możemy spotkać w kuchni nowoczesne lampy wiszące, z tym że współcześnie ich montaż wykonuje się głównie nad stołem przeznaczonym do spożywania posiłków. Takie lampy powinny być zawieszone na odpowiedniej wysokości i oświetlać równomiernie całą powierzchnię stołu. Bardzo często cechują się możliwością regulacji wysokości, na której są zawieszone. Nie mogą też razić w oczy siedzących przy stole osób.
Kuchnia i salon to najważniejsze pomieszczenia na mapie mieszkania. To w nich koncentruje się życie wszystkich domowników, którzy spotykają się na wspólnych posiłkach, rozmowach albo organizując wspólnie czas wolny. Poza tymi wnętrzami mają do dyspozycji również inne pomieszczenia. Zazwyczaj jest to sypialnia lub kilka sypialni, łazienka i łącząca je komunikacja. Czasem może występować też garderoba, pralnia, spiżarnia i inne wnętrza, których nie zdołaliśmy tutaj przewidzieć.
Każde z nich wymaga innego rodzaju oświetlania dostosowanego do pełnionej przez konkretne pomieszczenie funkcji. W nowoczesnych wnętrzach stawia się bowiem przede wszystkim na funkcjonalność. Podążająca za nią estetyka oprawy również nas nie zawiedzie.