Ziemia do iglaków – jak odpowiednio dobrać?

0
2443

Iglaki należą w ostatnich latach do najchętniej sadzonych w naszych ogrodach roślin ozdobnych. Chętnie sadzimy nie tylko tuje, ale także różne gatunki świerków, jodeł czy jałowców. Iglaki pojawiają się także na balkonach i tarasach? Czy jednak wiemy, jak należy o nie dbać i w jakim podłożu będą rosły najlepiej?

Pora sadzenia

 O tym, kiedy jest najlepiej sadzić iglaki decyduje sposób ich sprzedaży. W szkółkach i sklepach ogrodniczych dostępne są bowiem iglaki w donicach i z bryłą ziemi. Te pierwsze są w sprzedaży przez cały rok, od wiosny aż do jesieni. Takie rośliny możemy więc kupować i sadzić przez cały rok. Te drugie pojawiają się w sprzedaży w połowie kwietnia. Dostępne są tylko do połowy maja, a później pojawiają się w sprzedaży raz jeszcze jesienią. Iglaki kupione z bryłą ziemi sadzimy więc albo do połowy maja, albo od połowy sierpnia do połowy październik, kiedy ponownie pojawią się w sprzedaży. 

Jaka powinna być ziemia do iglaków?

 Zdecydowana większość gatunków roślin iglastych najlepiej rośnie na ziemi lekko kwaśnej. Mieszanka ziemi do iglaków może składać się z kwaśnego torfu, odkwaszonej lub kwaśnej próchnicy. Mieszankę ziemi do sadzenia iglaków możemy przygotować sami. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości w sklepach i centrach ogrodniczych jest ogromny wybór gotowego podłoża do sadzenia iglaków. Gotowe podłoże ma odpowiednie dla tych roślin pH. Do tego jest ono pakowane w różnej wielkości opakowania. Możemy więc zakupić taką ilość ziemi, która jest nam potrzebna. 

Gatunki, które nie lubią kwaśnego podłoża

 Mimo że większość roślin iglastych preferuje ziemię lekko kwaśną lub kwaśną, są i takie, które zdecydowanie lepiej rosną w glebie zasadowej. W ziemi o odczynie zasadowym dobrze będą czuły się cisy, sosna czarna i górska, jałowiec sabiński, sosna bośniacka, modrzew europejski, jodła jednobarwna. Zanim kupimy rośliny iglaste sprawdźmy jakie warunków glebowych potrzebują. Ziemię do iglaków zdążymy przygotować lub kupić bezpośrednio przed przystąpieniem do sadzenia roślin. Pamiętajmy, że iglaki, które wymagają kwaśnej ziemi, na zasadowej mogą rosnąć bardzo słabo. Może dojść także do wyginięcia roślin. Pamiętajmy także, że zasada ta działa także w drugą stronę. 

Rośliny iglaste należą do bardzo chętnie sadzonych roślin w naszych ogrodach. Występują w wielu gatunkach, dają więc ogromne możliwości aranżacji ogrodu. Będą jednak pięknie rosły tylko wtedy, jeśli posadzimy je w ziemi odpowiedniej dla iglaków. W zależności od gatunku wybieramy ziemię o odczynie kwaśnym lub zasadowym.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here