Zioła bez wątpienia dodają aromatu daniom, świetnie sprawdzają się także jako naturalne lekarstwo, czy składnik domowych kosmetyków. Miłośnicy aranżacji wnętrz chętnie wykorzystują zioła jako element dekoracji. Jakie są ziołowe trendy? Jakie zioła idealnie sprawdzą się do uprawy w domu?
Każdy z nas używa suszonych ziołowych mieszanek w kuchni. Świeże zioła są jednak bez wątpienia bardziej aromatyczne i przede wszystkim posiadają więcej zdrowych właściwości.
Warto zatem pomyśleć o założeniu własnego domowego ogródka. Wydaje Ci się, że nie masz ku temu warunków? Nic bardziej mylnego! Większość ziół nie jest zbyt wymagająca w uprawie, w związku z czym można śmiało uprawiać je na balkonie lub nawet w doniczce na parapecie.
Moda na prowadzenie zdrowego, ekologicznego trybu życia trwa. Ze względu na to warto zadbać o domowy ogródek. Najczęstszymi świeżymi ziołami, które bez trudu możemy dostać w większości supermarketów są bazylia, oregano, rozmaryn czy mięta. Zioła te idealnie sprawdzą się w kuchni, zwłaszcza w daniach włoskich. Jeśli lubisz aromatyczne potrawy, zadbaj o swój własny ziołowy ogródek. Te rośliny są zdrowe, pyszne i co najważniejsze- łatwe w pielęgnacji.
Aby stworzyć im odpowiednie warunki wystarczy zacienione miejsce- wówczas będą bardziej aromatyczne oraz regularnie je podlewać, by podłoże było stale wilgotne. Rozmaryn i mięta bez trudu przetrwają zimę, jeśli na ten czas przeniesiemy je do chłodniejszego pomieszczenia.
Ostatnio sporym uznaniem cieszy się także czosnek niedźwiedzi, który ma mniej intensywny smak niż klasyczny czosnek, jednak idealnie sprawdza się jako dodatek do mięs czy zup, wpływa także korzystnie na odporność. Aby odpowiednio zadbać o tę roślinę wystarczy zapewnić jej próchniczą glebę. Czosnek niedźwiedzi bez trudu poradzi sobie nawet w zaciemnionych miejscach.
Zdrowe odżywianie to także rezygnacja z tradycyjnego cukru. Idealnym zamiennikiem jest stewia i lukrecja. Te rośliny także śmiało możemy uprawiać w domu. Aby mieć domową uprawę stewii wystarczy nasłonecznione miejsce oraz próchnicza gleba i regularne podlewanie. Liście stewii najsłodsze są w okresie jesiennym. Lukrecja natomiast najlepiej rośnie w wilgotnej glebie o dużej zawartości wapnia i, podobnie jak stewia, także lubi duże ilości słońca.
Zioła nie tylko idealnie sprawdzają się w kuchni, ale także jako produkty lecznicze i pielęgnacyjne. Czystek to bez wątpienia hit w zakresie domowego, naturalnego leczenia! Nie tylko wzmacnia organizm, ale także oczyszcza z toksyn, działa antybakteryjnie. Roślina ta idealnie nadaje się do uprawy na balkonie.
Czystek należy posadzić w pojemniku i umieścić w miejscu ciepłym i nasłonecznionym. To nieco bardziej wymagająca roślina, którą trzeba często nawozić, najlepiej nawozami humusowymi. W okresie jesiennym chętnie ozdabiamy pomieszczenia lawendą. To nie tylko ładna i pięknie pachnąca roślina, ale także idealny lek na bezsenność czy migreny oraz naturalny środek chroniący mieszkania przed molami.
Lawendę można śmiało uprawiać zarówno w doniczce na parapecie, jak i w pojemnikach na balkonie czy w ogrodzie. Wystarczy zagwarantować roślinie przepuszczalną glebę oraz zapewnić dużo dostępu do światła.
Samodzielne uprawianie ziół nie tylko jest przydatne, ale i odprężające. Jeśli zatem lubisz aromatyczne dania oraz naturalne produkty, uprawa własnego domowego ogródka jest strzałem w dziesiątkę!