5 pomysłów na dekorację balkonu i tarasu

0
3933
5 pomysłów na dekorację balkonu i tarasu

Jeżeli dysponujesz przydomowym tarasem, albo masz chociażby balkon czy to w domu czy też w miejskim mieszkaniu w bloku, doceń to i właśnie zaaranżuj te przestrzenie, które mogą stanowić dla Ciebie prawdziwą oazę spokoju i ciszy, miejsce odprężenia, relaksu, skrawek własnej zieleni i symbol ekologii w Twych domowych czterech kątach.

Szczególnie o urządzenie balkonu i tarasu należy zadbać na okres wiosna i lato, kiedy to miło jest wyjść na zewnątrz i posiedzieć w cieple, promieniach słonecznych, ale przede wszystkim przyjemnym dla oka krajobrazie dookoła. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka sprawdzonych sposobów na efektowne przygotowanie tej powierzchni, aby odznaczała się praktycznością, lecz także efektywnością designu.

Podłoże

Zacznij od podstaw, czyli uwzględnij odpowiednie przygotowanie podłoża, po którym będziesz stąpać. W okresie wakacyjnym przykładowo, kiedy na zewnątrz panują szczególnie wysokie temperatury powietrza, często chodzimy boso. Wystarczy kawałek zadartego drewna czy też nierówność pokruszonej płytki, a nieszczęście gotowe. By tego uniknąć, zaleca się odświeżenie podłogi balkonu i tarasu.

Jest to samo ważne, jak postawienie na nowo wymalowane ściany czy zdarcie starych tapet. Możemy to zrobić równocześnie z gruntownym remontem w domu czy też w ramach corocznych, wielkich porządków międzysezonowych. Jeżeli nie wystarczy, że wymienisz poszczególne kafelki, wezwij speca, który profesjonalnie ułoży Ci nowe płytki od zera. Nie jest to bardzo duży koszt, zwłaszcza gdy w grę wchodzi standardowy blokowy balkon, który przecież zajmuje niewielki metraż. Brak Ci jednak funduszy nawet i na taki zakres prac remontowych?

Podsuwamy kolejne rozwiązanie –zasłoń rozklekotane płytki, na przykład dywanikiem, estetyczną gąbką czy też wykładziną, która będzie na tyle twarda i sztywna, że nierówności w połamanych płytkach nie będą dostrzegalne. Możemy także postawić na panele z drewna, czy też charakterystyczne podesty. Na pewno ten szlachetny materiał doda przytulności.

Meble

Nie przesadzaj z ciężkimi i wielkimi gabarytowo elementami meblowymi. Konieczne są lekkie meble, które będą asortymentem praktycznym i funkcjonalnym. Nie ma także co zagracać tarasu oraz balkonu przesadną ich ilością, bo i po co?

Wystarczy, żeby był stolik i fotel czy nawet swego rodzaju wiklinowa sofa, która prezentuje się bardzo ładnie, a przy tym idealnie pasuje do pomieszczeń tego rodzaju. Przydatne, zwłaszcza na klasycznych tarasach, będą drewniane leżaki. Można także zainwestować w szezlong.

Parawany

Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu w bloku, chcąc przygotować sobie skrawek prywatności, musisz zadbać o intymność, a w tym celu przyda się postawienie na parawan, jaki skutecznie odgrodzi Cię od balkonu Twojego sąsiada. Koszt takiego parawanu naprawdę jest symboliczny, a komfort, na jaki pozwala bezcenny. Popularne są parawany bambusowe z rurek czy też modele z drewnianych panel, które dodają estetyki.

 

5 pomysłów na dekorację balkonu i tarasu

Rośliny

Niesamowicie istotne jest także stworzenie przytulnego charakteru, swojskości, klimatyczności i do tego na pewno bardzo potrzebne nam będą rośliny – ozdobne, dekoracyjne, mocno zielone, które pozwolą nam się poczuć jak w parku czy większej, pełnej zieleni przestrzeni. Rewelacyjnie sprawdzą się z pewnością szykowne azalie, piękne hortensje czy też mieniące się szeregiem kolorów pelargonie.

Światła

Nic nie tworzy tak efektownego nastroju, jak światła. Mogą one kształtować poziom klimatyczności balkonu czy też tarasu, dlatego też przyda się jak najwięcej światełek różnej intensywności świecenia.

Musimy jednakże uważać, aby tak je rozplanować, by były one z dala od roślin i tak zawieszone, aby nie wiał pod prąd im wiatr i nie doprowadził do ich strącenia. Wybieraj różne kolory, wzory i fasony światełek i lampek, a także wybieraj takie warianty, które zostały zaprojektowane celowo tak, żeby odstraszać owady, które przecież szczególnie lgną właśnie do światła.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here