Architekt wnętrz – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

0
1476
architekt wnętrz

Aranżacja wnętrz to pasja wielu osób, nic więc dziwnego, że coraz więcej z nich chce pracować jako architekt wnętrz. Co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Architekt wnętrz – zawód przyszłości?

Do tego, jak będą wyglądały wnętrza naszego domu, przykładamy o wiele większą wagę niż jeszcze kilka lat temu. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że właściwe, estetyczne zaaranżowanie wnętrz to zadanie dla specjalisty. Z tego też powodu można z całą pewnością stwierdzić, że architekt wnętrz to zawód przyszłości. Aranżacja małego mieszkania na potrzeby domowników czy też zaprojektowanie wnętrz nowego domu to niewątpliwie zadanie dla kogoś, kto zna się na nowoczesnych rozwiązaniach, a do tego ma ogromną wyobraźnię. Zamiast samemu aranżować wnętrza, właściciele mieszkań czy lokali gospodarczych wolą poprosić o pomoc dobrego architekta wnętrz, który upora się nawet z trudnymi do zagospodarowania powierzchniami.

Ile zarabia architekt wnętrz?

Zarobki architekta wnętrz kształtują się na stosunkowo wysokim poziomie, jednak wszystko zależy od jego doświadczenia oraz miejsca, w którym podejmuje zatrudnienie. Początkujący architekt wnętrz może liczyć na najniższą pensję krajową, jednak jego sytuacja szybko się zmienia. Mediana zarobków architekta wnętrz oscyluje w okolicach 5 000 brutto. Najwięcej zarabiają doświadczeni projektanci, którzy pracują dla dużych sieci meblowych bądź deweloperów. Z czasem, nabywając większego doświadczenia, możemy otworzyć także własny biznes. Tutaj możliwości zarobkowania są niemalże nieograniczone, a zależą w największym stopniu od ilości wykonanych projektów. Pod względem zarobków architekt wnętrz wydaje się więc być atrakcyjnym zawodem.

Jakie studia należy skończyć, aby móc pracować jako architekt wnętrz?

Studia na kierunku architektura wnętrz otwierają drzwi do zawodu architekta wnętrz. Można je odbyć na uczelniach publicznych, a także prywatnych. Najczęściej prowadzą je akademie sztuk pięknych oraz politechniki. Warto o tym pamiętać, ponieważ nie można zostać architektem wnętrz jedynie po odbytym kursie, które oferuje wiele ośrodków szkoleniowych. Ukończenie takiego kursu daje uprawnienia do tego, by być projektantem wnętrz, lecz nie architektem. Co więcej, architekt wnętrz nie może ukończyć studiów o innym profilu, w których jedną ze specjalizacji będzie architektura wnętrz. Jest to chwyt marketingowy uczelni wyższych, które chcą przyciągnąć studenta. Studia na kierunku architektura wnętrz dają nie tylko uprawnienia, ale również ogromną wiedzę, która jest w tym zawodzie niezbędna.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here