Aromaterapia – czyli kilka słów o tym, jak wybrać odpowiedni olejek eteryczny

0
1978
aromaterapia

Aromaterapia to najlepsze, na co możemy pozwolić sobie po dniu ciężkiej pracy czy nauki. Musimy w tym celu zadbać o odpowiedni klimat w domu, który tworzą, jak nietrudno się domyślić nie tylko nasze wnętrza z meblami i dodatkami, ale też zapachy. Otaczanie się woniami, które pobudzają nasze zmysły, jak i koją skołatane nerwy znane jest ludziom od lat. Z aromaterapii można korzystać zarówno w salonie, jak i podczas kąpieli. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry kominek aromaterapeutyczny lub nawilżacz ceramiczny, który wiesza się na grzejniku. Wystarczy kilka kropel dodanych do wody, aby w całym domu zaczął unosić się aromat wybranego olejku. Krople dodane do kąpieli pozwolą natomiast rozkoszować się przez cały czas jej trwania wonią, która nas uspokoi lub pobudzi do działania. Zapach z całą pewnością wprawi nas w dobry nastrój.

Olejki eteryczne – kilka słów o zapachach

Podkreślając rangę olejków eterycznych, nie można zapomnieć, że są one od wieków wykorzystywane w medycynie oraz kosmetyce. Cytrynowy olejek działa stymulująco, odświeża. Pomarańczowy aromat natomiast uspokaja, ale też łagodzi wszelkie napięcia nerwowe czy skurcze mięśni. Na szczególną uwagę w naszych domach zasługuje grejpfrutowy olejek o działaniu przeciwdepresyjnym i tonizującym. Podobnie działa łagodny olejek mandarynkowy. Likwiduje on też bezsenność oraz osłabienie organizmu. Jest polecany szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Do olejków eterycznych, które wypełnią nasz dom niesamowitą zapachem świąt należy zaliczyć też olejek sosnowy. W okresie jesienno-zimowym tęsknimy zwykle za słońcem, łąkami, kwiatami i ciepłem. Kawałek wiosny i lata możemy mieć we własnym domu dzięki różanemu olejkowi. To olejek, który przywoła miłe wspomnienia, ale też zniweluje stres i wyciszy nasz organizm. Eteryczne olejki kwiatowe to idealna propozycja do naszych łazienek zarówno do kąpieli, jak i do wnętrza. Kwiatowe olejki można łączyć z wonią olejków owocowych. Taki aromat z całą pewnością wprowadzi nas w przyjazny i pogodny nastrój.

olejki eteryczne o niezwykłej mocy

Olejki eteryczne – na co zwrócić uwagę?

Wybierając olejki eteryczne do domu, musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Do zabiegów, czyli typowych inhalacji należy wybierać preparaty wyłącznie naturalne i najwyższej jakości. Olejki muszą być pozbawione wszelkich dodatków syntetycznych. Na szczególną uwagę zasługują olejki marek, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne. Należy pamiętać, że syntetyczne alternatywy olejków eterycznych nie spełniają pielęgnacyjnej roli. Poza tym należy pamiętać, że olejków eterycznych nie stosuje się na skórę w postaci nierozcieńczonej wodą lub olejami roślinnymi.

Gdzie kupować olejki eteryczne?

W przypadku olejków eterycznych bardzo ważne jest miejsce ich zakupu. Należy brać pod uwagę wyłącznie dobre sklepy ekologiczne, ponieważ w takich mamy 100% pewności, że to naturalne produkty. To właśnie w takich sklepach mamy możliwość szerokiego wyboru, ale też dostęp do niższych cen. Na uwagę zasługują sklepy internetowe. Zaopatrzone są bardzo dobrze, a co więcej, często oferują wiele zniżek, rabatów czy promocji. Drogerie internetowe umożliwiają nam wygodne zakupy w zaciszu swojego domu. Podejmując ostateczną decyzję, nie można kierować się kryterium, jakim jest cena. Niższa może oznaczać, że nasz olejek eteryczny nie będzie naturalny. To szczególnie ważna kwestia, ponieważ preparaty zamienniki mogą posiadać w swoim składzie groźne dla naszego zdrowia związki chemiczne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here