Choroby cywilizacyjne bezpośrednio związane są ze stylem życia, jaki prowadzimy. Przyczynia się do nich niewłaściwa dieta, używki, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, a także stres. Mogą one rozwijać się latami i niespostrzeżenie. Dlatego warto wykonywać systematyczne badania profilaktyczne, w tym także badania żył.
Dlaczego naczynia krwionośne są tak ważne?
Organizm ludzki to różnego rodzaju układy, które są ze sobą całkowicie kompatybilne. Jednym z nich jest układ krwionośny, który składa się przede wszystkim z serca oraz naczyń krwionośnych, czyli tętnic i żył. Zadaniem żył i tętnic jest transportowanie po organizmie krwi, która zaopatruje wszystkie narządy i mózg w składniki odżywcze oraz tlen. Jeśli zachodzą w ich pracy nieprawidłowości, to może to skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Badanie żył pomaga wykryć te nieprawidłowości we wczesnej fazie i tym samym uniknąć rozwoju poważnej choroby.
Na czym polega badanie żył?
Polega ono na obserwowaniu z pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego efekt Dopplera żył i tętnic. To nieinwazyjne i krótkie badanie żył określi, czy krew prawidłowo przepływa przez nasze naczynia krwionośne. Jeśli tak jest, to znaczy, że wszystko z nimi w porządku, natomiast jakiekolwiek nieprawidłowości mogą wskazywać na rozwój poważnej choroby. Dzięki temu, że zostaną one wcześniej zdiagnozowane, to możliwe jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, które zapobiegnie rozwojowi choroby.
Jakie choroby może zdiagnozować badanie przepływu żył?
Badania żył wykonuje się przede wszystkim z podejrzeniem takich chorób jak zakrzepica żył, miażdżyca, choroby zatorowe i tętniaki. Wskazaniem może być także współistnienie takich chorób jak cukrzyca, wysoki cholesterol czy otyłość, a nawet wiek. Choroby te mogą prowadzić do jeszcze bardziej groźnych i poważnych w konsekwencjach chorób jak zawał serca czy udar mózgu.
Jako że choroby żył są coraz częstsze, co związane jest również z niezdrowym stylem życia, to profilaktyczne badanie przepływu żył warto wykonywać regularnie i jak najwcześniej. Dzięki temu można uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. O badanie przepływu żył można zapytać swojego lekarza lub umówić się na nie indywidualnie.