Baterie prysznicowe – jak wybrać najlepszą i czym kierować się przy zakupie?

0
1807
Baterie prysznicowe

Prysznic w łazience to bardzo częsty wybór, zarówno w wersji solo, jak i w towarzystwie wanny. Jaką baterię dobrać, aby spełniał wszelkie nasze wymagania? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 1. Aranżacja łazienki z prysznicem – czy to dobry pomysł?
 2. Bateria prysznicowa – kiedy warto się na nią zdecydować?
 3. Rodzaje baterii prysznicowych
 4. Bateria natryskowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
 5. O czym jeszcze pamiętać kupując baterie prysznicowe?

Aranżacja łazienki z prysznicem – czy to dobry pomysł?

Prysznic to częsty wybór z wielu powodów. Możemy z łatwością zmieścić go w małej łazience, a spora część z nas po prostu preferuje szybką kąpiel zamiast długiego siedzenia w wannie. Zestaw prysznicowy wraz z kabiną to dobre rozwiązanie do niewielkich mieszkań, także wtedy gdy chcemy oszczędzać zużywaną wodę. W dużych łazienkach również znajdzie swoje zastosowanie – często jako dodatek do wanny właśnie. Więcej na temat aranżowania łazienek na wiele różnych sposobów znajdziesz na blogu Castorama.

Bateria prysznicowa – kiedy warto się na nią zdecydować?

Baterię prysznicową musimy wybrać zawsze wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na montaż kabiny prysznicowej. Dzięki niej możemy odbyć kąpiel, ustawić temperaturę wody czy sposób natrysku. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na wannę. Będzie to wygodniejsze rozwiązanie, niż wybór najmniejszego dostępnego modelu.

Aby bateria prysznicowa spełniała nasze oczekiwania, musimy podejść do jej wyboru równie poważnie, jak w przypadku samej kabiny. Możemy zdecydować się na wersję jednouchwytową, chociaż popularna opcja to również bateria podtynkowa prysznicowa, której jedynie część widać na ścianie – to dobre wyjście w sytuacji, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu jak największej ilości miejsca.

Rodzaje baterii prysznicowych

Wyróżniamy trzy najważniejsze rodzaje baterii prysznicowych:

 • natynkowe: inaczej zwane ściennymi, to system w którym cała bateria znajduje się na ścianie i jest zamontowana bezpośrednio do rur. Do niedawna było to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań;
 • podtynkowe: baterie, których część schowana jest w ścianie. Prezentują się lepiej, niż ich naścienne odpowiedniki, a także są częściej wybierane ze względu na aktualne trendy w projektowaniu oraz możliwość zaoszczędzenia dodatkowego miejsca. Należy je zamontować przed położeniem glazury;
 • jednopunktowe: jednouchwytowa bateria prysznicowa posiada uchwyt, który jest zamocowany do ściany na stałe. Z tego względu nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdy z prysznica korzystają osoby o różnym wzroście.

Ponadto możemy zdecydować się także na panel prysznicowy, który może być wyposażony w dodatkowe funkcje, jak na przykład hydromasaż czy siedzisko. Wiele różnych baterii prysznicowych znajdziesz na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/armatura-lazienkowa/baterie/prysznicowe.html.

Bateria natryskowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aby wybrać możliwie jak najlepszą baterię, powinniśmy zwrócić uwagę na jej parametry. Dzięki temu lepiej dopasujemy zakup do naszych potrzeb. W szczególności warto przyjrzeć się takim rzeczom, jak:

 • waga: baterie prysznicowe o większej wadze mają grubsze ściany i są mniej podatne na przeciekanie lub inne usterki;
 • ilość uchwytów: jeden uchwyt pozwoli nam na sterowanie strumieniem wody, podczas gdy dwa pozwalają na rozdzielenie ciepłej i zimnej wody;
 • głowica: jest to najistotniejsza część w bateriach prysznicowych. Warto wybrać taką lepszej jakości, dzięki czemu nie będziemy słyszeć szumu wody ani mieć problemu ze zmieszaniem wody ciepłej i zimnej;
 • korpus: może być wykonany z mosiądzu, stali szlachetnej, niklu, a nawet złota.

Poza tym możemy wybrać również dodatkowe funkcje, jak:

 • termostat: bateria prysznicowa z termostatem umożliwia nam utrzymanie jednej temperatury przez cały czas trwania kąpieli. Jest to bardzo wygodny dodatek, coraz częściej stosowany w tego typu instalacjach;
 • perlator: umożliwia zmniejszenie zużycia wody i również jest jedną z częściej wybieranych opcji;
 • deszczownica: jest to bardzo popularna opcja, która ma zarówno zalety jak i wady. Wybierając deszczownicę warto zdecydować się na model, który umożliwi nam również ręczne sterowanie strumieniem wody;
 • dwustopniowa dźwignia uchwytu: podobnie jak perlator służy do ograniczenia zużywanej wody. Pierwsze użycie pozwala na wykorzystanie ograniczonego strumienia wody, podczas gdy drugie otwiera go w całości.

O czym jeszcze pamiętać kupując baterie prysznicowe?

Wybierając prysznic do łazienki wymierzmy dokładnie miejsce, w którym ma się on znajdować, tak aby wszystkie elementy dobrze się do siebie dopasowały. Jeżeli zdecydowaliśmy się na podtynkową instalację, musimy pamiętać o zamontowaniu jej jeszcze przed rozpoczęciem prac z kładzeniem glazury. Poszczególne elementy prysznica powinny być do siebie dobrane tak, aby umożliwić każdemu domownikowi wygodną kąpiel – jest to szczególne istotne, gdy mamy dzieci lub gdy domownicy posiadają bardzo odmienny wzrost.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here