Bieganie zimą — jak się do niego przygotować?

0
860
Bieganie zimą

Bieganie zimą ma wiele zalet i może być tak samo przyjemne jak latem czy wiosną. Wystarczy się do niego odpowiednio przygotować. Niskie temperatury na zewnątrz sprzyjają wychłodzeniu organizmu, dlatego bielizna termoaktywna, legginsy i skarpety powinny być naszym obowiązkowym wyposażeniem podczas takich ćwiczeń. W jaki sposób przygotować się do joggingu zimą? Podpowiadamy.

Bielizna termoaktywna w zimie

Bielizna termoaktywna jest jednym z najważniejszych elementów stroju do biegania zimą. Jej zadaniem jest utrzymanie właściwej temperatury ciała i odprowadzanie potu na zewnątrz, który w niskich temperaturach pozostając na skórze, mógłby doprowadzić do wyziębienia. legginsy termoaktywne połączenie z koszulką powinny stanowić pierwszą, podstawową warstwę. Koszulka sprawdza się nie tylko zimą, z kolei legginsy treningowe chronią nas przed wiatrem i zapewniają swobodę ruchów.

Bieganie zimą — ważne są warstwy

Przygotowując się do biegania zimą, należy zwrócić uwagę na odpowiedni strój, który powinien składać się z kilku warstw, aby mógł nas skutecznie izolować od zimnego powietrza i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Odzież do biegania zimą powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Nie najlepszym pomysłem będzie wybór odzieży sportowej wykonanej z bawełny, która nie jest przystosowana technologicznie do zapewnienia nam odpowiedniej termoizolacji zimą i odprowadzenia potu, do tego krępuje nasze ruchy, co może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Bielizna sportowa powinna być pierwszą warstwą odzieży do biegania. Ważne by odpowiednio przylegała do naszej sylwetki, w taki sposób by nie powodowała podrażnień naszej skóry i nie akumulowania przykrego zapachu, a jednocześnie nie krępowała ruchów.

Drugą warstwą powinny być spodnie do biegania lub legginsy sportowe z wysokim stanem zapewniające nam ochronę przed zimnem, które nie będą krępowały nam ruchów. Ważna jest również bluza do biegania, która będzie stanowiła dodatkową warstwę termoizolacyjną pod kurtką. Zapewni nam dodatkowe ciepło, szczególnie podczas mroźnej zimy.

Wierzchnia warstwa, czyli kurtka do biegania powinna być odporna na wilgoć i podmuchy wiatru, a jednocześnie gwarantować nam swobodę ruchów. Zimą szczególnie ważne by była wodoodporna.

Buty do biegania w zimie

Zimą możemy używać tych samych butów, które stosujemy podczas cieplejszych miesięcy. Ważne jednak by były one szczelne, dlatego też lepiej unikać modeli posiadających dużą liczbę siateczek i otworów wentylacyjnych, ponieważ może przez nie przenikać wilgoć. Ważne jest również, aby założyć odpowiednie grubsze skarpety sportowe, które dodatkowo zapewniają nam ochronę przed zimnem.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here