Biohumus – naturalny nawóz w twoim ogrodzie

0
3071
Biohumus – naturalny nawóz w twoim ogrodzie

Jeżeli dysponujesz przydomowym ogródkiem, warto abyś stosował nowoczesne formy nawożenia. Jak to rozumieć? Otóż na chwilę obecną modna staje się na nowo ekologia, powrót do natury, zatem dawno temu rozpowszechnione nawozy bazujące na chemicznych składnikach po prostu sukcesywnie są wypierane przez rozmaite preparaty z kategorii „eco”.

Są one tańsze, lepsze dla otaczającego nas środowiska, a także o wiele zdrowsze dla nas samych. Przykładem takiego polecanego na szeroką skalę preparatu bez wątpienia będzie biohumus.

Wartościowe dżdżownice

Jest to inaczej wemikompost, jaki świetnie sprawdza się w szerokim zastosowaniu – do upraw ekologicznych, ogrodowych i tradycyjnych. Nie ma tu żadnego znaczenia, gdzie postanowimy do wykorzystać, w każdych warunkach podoła swojej funkcji nawożenia. Z biohumusem nie musisz stykać się w sklepach z ekologicznymi wyrobami, ale masz sposobność w naprawdę banalny sposób zrobienia go samodzielnie.

W tym celu trzeba wziąć odpowiednią ilość organicznych odpadów i dżdżownice kalifornijskie, jakie określane są często również mianem kompostowych. Dlaczego akurat ten gatunek a nie jakikolwiek inny? Mianowicie wynika to z faktu, iż dżdżownice te żyją, żywiąc się resztami. Ich odchody z kolei to nasz cenny w nawożeniu ekologicznym biohumus.

Poza tym, ich cechą charakterystyczną jest duża odporność na mrozy, stąd znakomicie nadają się przy ochronie upraw nawet przy surowych zimach. Okres życia takich dżdżownic to z kolei nawet piętnaście lat! Nieprzypadkowo właśnie na ten gatunek polują zapaleni wędkarze, gdyż stanowią one rewelacyjną przynętę podczas łowienia.

Pełne bezpieczeństwo

Przejdźmy jednakże do charakterystyki biohumusu, czym takim wyróżnia się on na tle innych, typowo chemicznych nawozów? Otóż jest to produkt w pełni bezpieczny, ponieważ w odchodach wyżej opisywanych dżdżownic znajduje się spora ilość wartościowych składników mających działanie odżywcze.

Biohumus – naturalny nawóz w twoim ogrodzie

Poza tym, z racji owej zdrowotności, można korzystać z biohumusu na co dzień, nawet i parę razy dziennie, bez jakichkolwiek ograniczeń. Jeżeli jednak nie chcemy produkować tego nawozu samodzielnie, zaś pójdziemy do biosklepiku, na pewno rzuci nam się oznaczenie na opakowaniu naturalnego biohumusu, że zaleca się używanie go wyłącznie w określonych cyklach rozwojowych i wzrostowych roślin.

Niemniej jednak zwiększenie częstotliwości jego zastosowania na pewno nie wpłynie negatywnie na rośliny, sadzonki, warzywa, kwiaty, uprawy, glebę. W biohumusie znajduje się ogromna ilość takich cennych pierwiastków jak magnez, wapń, potas czy też fosfor.

Idealny na stres

Nie zapominajmy, że działanie agresywnymi nawozami na rośliny wszelkiego typu sprzyja tylko ich stresowi. W końcu są to istoty żywe, zatem nie fundujmy im tak drastycznych zabiegów, pełnych chemikaliów.

W przypadku używania na stałe do nawożenia upraw charakteryzowanego tu biohumusu możemy natomiast mówić wręcz o odwrotnym skutku, a mianowicie – nie dodawaniu, zaś łagodzeniu stresu. Co więcej, poprzez zastosowanie biohumusu możliwe jest poprawienie jakości biologicznej aktywności gleby oraz podwyższenie jej procesu oczyszczania się ze skażeń wynikających z wielorakich form zakażeń chemicznych.

Badania jednoznacznie wykazują, iż rośliny pod wpływem biohumusu regularnie im dostarczanego, są „spokojniejsze” i bardzo obfite okazują się plony końcowe owoców i warzyw.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here