Budowa domu – czym pokryć dach?

0
1996
Budowa domu – czym pokryć dach?

Budowa domu to nie tylko inwestycja praktyczna w miejsce zakwaterowania i schronienie dla całej rodziny, ale również świetna forma wizytówki pod względem estetycznym. Warto zatem należycie przyłożyć się do kwestii doboru właściwego pokrycia dachowego.

Możesz przebierać w rozmaitych wariantach, a jedyne na co powinieneś zwrócić uwagę to to, aby materiał był trwały, szczelny oraz odpowiednio dobrany wizualnie do Twego gospodarstwa domowego. O tym, jaki typ tworzywa wybrać, uznając za najlepszy, aby nie spłukać się do przysłowiowej suchej nitki, dowiesz się bezpośrednio z niniejszego poradnika.

Wybór pokrycia dachowego jest dla wielu prawdziwym dylematem.

Generalnie ciężko jest wybrać, przy tak dużych środkach pieniężnych należnych za tego typu produkty. Ponadto trzeba jakoś pogodzić ze sobą trwałość oraz estetykę. Wielu konsumentów zupełnie odchodzi od wszelkich innych form, wybierając jedynie dachówkę ceramiczną, która uchodzi za zdecydowanie najmocniejszą. Wśród równie modnych wariantów warto wyszczególnić także dachówkę betonową oraz zdobywającą dużą popularność blachodachówkę.

Jest także na rynku budowlanym chętnie wybierana blacha płaska i materiały bitumiczne a więc papa i gont, z czego papa zupełnie odeszła do lamusa już kilka dobrych dekad temu. W zakresie materiałów dachowych wyróżnia się także nowoczesne, ale jednak nawiązujące do dawnych nawyków budowlanych dachy zielone, które pokrywane są po prostu roślinnością. To na co ostatecznie się zdecydujemy zależne jest od rozmaitych czynników.

W tym między innymi powinniśmy dokładnie przeanalizować, co dokładnie wymusza nasz projekt – popatrzmy zatem w pierwszej kolejności na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Po co? Bo dzięki temu będziemy wiedzieli czy to co zakłada na dach koncepcja jaką wybraliśmy do odtworzenia na swojej działce budowlanej wpisze się w krajobraz miejscowy. Co więcej mamy tam wytyczne co do kształtu ale też i kąta nachylenia dachu. Istotne będą także podpowiedzi kolorystyczne, które również powinny znaleźć się w projekcie, więc swobodnie można się tym sugerować.

Kiedy już mamy jakieś rozeznanie, pomyślmy o wyborze konkretnego producenta. Najlepiej, aby postawić na takiego, który zaoferuje długi okres gwarancyjny, a także, który będzie dysponował stosownym atestem pokazującym że faktycznie ten wariant produktów nadaje się pod względem jego parametrów technicznych idealnie na pokrycie dachowe. To przesądzać będzie jednoznacznie o trwałości i wytrzymałości surowca, stanowiąc dla nas gwarancję bezpieczeństwa i dobrej lokaty swoich środków pieniężnych.

Budowa domu – czym pokryć dach?

Popularnym wariantem jest dachówka ceramiczna oraz betonowa. Ta pierwsza pozyskiwana jest z wypalanej gliny i uchodzi za najpowszechniej stosowany materiał wykończeniowy na dach. Ma trwałość szacowaną nawet na sto lat. Zarówno jest to świetny wariant z punktu technicznego, jak także wizualnie.

Dachówka betonowa natomiast jest wytwarzana z betonu barwionego w masie. Jej koszt jest tańszy, trwałość podobna, ale jest ona nieco mniej odporna na zanieczyszczenia. Jeżeli chodzi o blachodachówkę to jest to stalowa blacha, która ma specyficzną formę wytłoczenia przypominającą na pierwszy rzut oka dachówkę klasyczną. Wielu producentów takiego materiału decyduje się na jego zabezpieczenie przed korozją, dlatego to również bardzo polecany wariant.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here