Elewacja to jeden z najważniejszych elementów Twojego przyszłego domu jednorodzinnego. Istotna jest ona nie tylko ze względów technicznych, a mianowicie dlatego, iż jej funkcją jest ochrona obiektu przed zimnem przenikającym od zewnątrz czy hałasem dobiegającym do środka z podwórza, ale także pod względem wizualnym – ma ona stanowić efektowne wykończenie budynku.
Można wiec pokusić się śmiało o stwierdzenie, iż elewacja to nic innego jak swego rodzaju wizytówka naszego gospodarstwa domowego i należy wyjątkowo starannie przyłożyć się do jej wykończenia. Na rynku materiałów budowlanych oraz w ofertach przedsiębiorstw możemy wyróżnić kilka wariant tynków elewacyjnych, o których nieco szerzej poinformujemy w poniższych fragmentach.
Niezależnie od tego jaki rodzaj tynku wybierzesz, zawsze warto postawić na taki, który będzie wysokiej jakości, aby należycie mógł spełniać swoją rolę, a mianowicie- zabezpieczać przed uszkodzeniami, być niepodatny na działanie szkodliwych warunków pogodowych typu intensywne promienie słoneczne, silny wiatr, mocny deszcz, siarczysty mróz.
Ponadto tynk nie może być miejscem rozwoju glonów i grzybów, stąd trzeba wybrać taki, który jest na te czynniki odpowiednio odporny. Do tego jeżeli odpowiednio go dopasujemy, uchroni ściany przed popękaniem. Przyda się też tynk niełatwo brudzący się, który nie zzielenieje czy nie poszarzeje wraz z biegiem czasu. Przyda się też zainwestowanie w taki wariant zaprawy tynkarskiej, żeby możliwe było uzyskanie stosownego dopasowania między rodzajem tynku a konstrukcją ścian.
Co mamy na myśli? Otóż kiedy w grę wchodzą w naszym projekcie ściany jednowarstwowe czy też trzywarstwowe, konieczny będzie tynk tradycyjny, a zatem cementowo-wapienny. Dwuwarstwowe ściany to z kolei wymuszenie cienkowarstwowych tynków, które niestety są trochę droższym wariantem. W tym zakresie natomiast wyróżnia się tynku akrylowy, silikatowy, silikonowy, mineralny.
Tynk cementowo-wapienny
Tynk ten jest grubowarstwowy, dlatego też nie jest on stosowany w przypadku obiektów w których jako ocieplenie wybiera się wełnę mineralną czy tez styropian. Jest on nanoszony wprost na mury. Wykorzystuje się go już od dawien dawna, w zasadzie było to pierwszy rodzaj zaprawy, jaką zastosowano i to praktycznie wiek temu. Od stu lat tynk ten nie wychodzi z użytkowania przez ekipy budowlane. Cechuje go spora wytrzymałość, trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i dobra izolacja akustyczna. Jest zalecany w przypadku dużych nierówności na murach.
Chętnie wykorzystuje się go po to, aby wykończyć powierzchnie idealnie na gładko, bowiem na to jak najbardziej pozwala. Nie stanowi trudności pokrycie go farbą oraz nałożenie na niego w razie potrzeby warstwy tynku cienkowarstwowego. Jest też nierzadko dekorowany fakturą, a także okazuje się bardzo solidny – ciężki do zdarcia, wykruszenia. Niemniej jednak jego minusem jest szybkie uleganie zabrudzeniu.
Tynk akrylowy
Robi się go z żywicy akrylowej. Odznacza się dość niedużą paro przepuszczalnością. Jest idealny, ale z pewnością nie przy obiektach ocieplanych wełną mineralną. Niestety jest podatny na rozwój mikroorganizmów. Niemniej jednak zalecany jest do użytkowania w obiektach które znajdują się w pobliżu ruchliwych tras, ponieważ jest bardzo odporny na zabrudzenia.
Tynk mineralny
Wykonywany z zastosowaniem cementu i polimerów. To bardzo tani wariant tynku, który jest tak samo trwały jak wyżej wymienione rozwiązania, a dodatkowo wykorzystuje się na niego kolejną warstwę w postaci silikatu czy też silikonu. Jest idealny dla wszystkich domów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych, ponieważ jest zupełnie niepodatny na rozwój mikroorganizmów.