Co czyha na nałogowych palaczy? Przeczytaj i rzuć nikotynę

0
1210
Co czyha na nałogowych palaczy

Nałogowe palenie papierosów ma negatywny wpływ na nasz organizm oraz otoczenie. Długa lista skutków i możliwych następstw palenia tytoniu nie zawsze do palaczy dociera, a palenie bierne bywa bagatelizowane. Jak to rzeczywiście jest? Co grozi osobom palącym oraz ich bliskim i jak rzucić palenie?

Nie tylko rak płuca. Negatywne skutki palenia

W narracji dotyczącej skutków nałogu tytoniowego najpowszechniejszy jest nowotwór płuca. Owszem, to jedno z najpoważniejszych następstw, ale nie jedyne. Istnieje spora lista chorób nowotworowych, które dotykają osoby uzależnione od papierosów – rak jamy ustnej, gardła i przełyku, języka czy nowotwory dolnych dróg moczowych, nerek i trzustki są silnie powiązane z używaniem papierosów. Inne typowe dla nałogowych palaczy choroby to rozedma płuc, wrzody żołądka, zaćma, nadciśnienie, osteoporoza czy choroba wieńcowa. Należy zaznaczyć, że objawy rozedmy mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium, a choroba wieńcowa znacznie podnosi ryzyko zawału serca. Dym tytoniowy ma również wpływ na zdrowie seksualne – może powodować problemy z erekcją, zaburza płodność i przyspiesza menopauzę.

Papierosy w ciąży i palenie bierne. Dlaczego warto rzucić palenie?

Palenie w ciąży to źródło poważnych komplikacji. Nikotyna i substancje zawarte w dymie obciążają płód i mogą skutkować poronieniem, licznymi chorobami noworodka oraz powikłaniami w trakcie ciąży: odklejaniem się łożyska czy zgonem okołoporodowym. Dzieci palących matek często rodzą się mniejsze i są bardziej podatne na choroby wczesnodziecięce. Rozstań się z nałogiem przed planowaną ciążą i zadbaj o zdrowy rozwój swojego dziecka.

Paląc w obecności innych osób, narażasz je na skutki palenia biernego. Podnosisz ryzyko występowania nowotworów u takich osób, w tym raka płuca, gardła czy piersi. Bierni palacze mają zwiększone szanse zachorowania na choroby układu krążenia oraz udar mózgu. Rzucając nałóg, uwolnisz od dymu i potencjalnych chorób nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych.

Jak rzucić palenie?

Wielu palaczy skutecznie rozstaje się z papierosami, jeszcze przed wystąpieniem niechcianych skutków ubocznych. Wsparcie najbliższych i wybór odpowiedniej metody walki z nałogiem to dobry początek. W rozstaniu z nikotyną wysoką skuteczność wykazują leki wspomagające rzucenie palenia z cytyzyną – związkiem pozyskiwanym z roślin motylkowych, którego skuteczność została dowiedziona przez badania kliniczne. Wypróbuj Recigar (https://recigar.pl/)– to produkt leczniczy, który pomoże rozstać się z nałogiem już w 25 dni. Dedykowana aplikacja przypomni o kolejnych dawkach leku, zmotywuje i pomoże śledzić postępy terapii. Zapoznaj się z ulotką produktu Recigar, rozpocznij leczenie i rzuć palenie dla siebie i najbliższych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here