Czy każdy rower można przerobić na elektryczny?

0
926
Czy każdy rower można przerobić na elektryczny

Ceny gotowych rowerów elektrycznych wyraźnie spadają, ale wciąż jest to sprzęt dość drogi. Najprostsze modele do zastosowań rekreacyjnych kosztują około trzech tysięcy złotych, przy czym trzeba zaznaczyć, że mają one słabe silniki i baterie o małej pojemności. Dla osób, które nie chcą przepłacać, a mają już zwykły rower, ciekawą opcją pozostaje konwersja roweru na elektryczny. Czy każdy rower można przerobić na elektryka, a jeśli tak, to co jest nam do tego potrzebne?

Jak przerobić rower tradycyjny na elektryczny?

Przerobienie tradycyjnego roweru napędzanego siłą mięśni na pojazd elektryczny nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać, czym w ogóle jest rower elektryczny – to pojazd, który ma wspomagać pracę mięśni, a nie zupełnie ją zastępować. Konwersja roweru na elektryka polega na montażu dodatkowego źródła napędu i dedykowanej jego zasilaniu baterii. W sprzedaży znajdziemy silniki przeznaczone do instalacji w piaście koła lub mechanizmie korbowym. Zdecydowanie tańsze i popularniejsze są te pierwsze. Do silnika trzeba jeszcze dokupić sterownik i akcesoria montażowe. Jeśli chcemy dokonać samodzielnej konwersji roweru na elektryka, warto zainwestować w gotowy zestaw montażowy, do którego należy dokupić jedynie baterię. Zestawy dedykowane są różnym kategoriom rowerów, dzięki czemu nie popełnimy błędu w doborze części.

Czy rower można przebudować samodzielnie?

Jeśli masz duszę majsterkowicza, konwersja roweru na elektryczny nie powinna sprawić Ci najmniejszych trudności, zwłaszcza jeśli zaopatrzysz się w gotowy zestaw do konwersji, z napędem, sterownikiem i akcesoriami montażowymi. Najwięcej problemów sprawia zainstalowanie silnika w piaście koła. Dlatego w gotowych zestawach do przebudowy rowerów na elektryki znajdziemy zarówno silnik, jak i dedykowaną mu obręcz koła ze szprychami. W tym przypadku należy szukać zestawu z obręczą o pożądanym rozmiarze, dopasowaną do przerabianego roweru tradycyjnego. Jeśli jednak nie masz czasu na samodzielnie wykonanie konwersji, większość profesjonalnych serwisów rowerowych oferuje dzisiaj taką możliwość. Możesz przyjść do nich z własnymi częściami lub poprosić o zamówienie odpowiedniego zestawu i wyposażenie tradycyjnego roweru w dodatkowy napęd elektryczny.

Rowery elektryczne to doskonały wybór dla osób o obniżonej sprawności, starszych i używających roweru jako alternatywy dla auta lub komunikacji zbiorowej, do szybkiego przemieszczania się po mieście. Dzięki gotowym zestawom do konwersji rowerów na elektryki praktycznie każdy typowy rower miejski, trekkingowy czy górski można wyposażyć w dodatkowy napęd i w ten prosty sposób zrobić z niego elektryka.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here