Czy pies potrafi płakać?

0
1363
Czy pies potrafi płakać?

Psy zostały udomowione przez ludzi, a każdy właściciel zwierzęcia od tej pory może opowiedzieć wiele historii ze swoim pupilem.

W jednym z badań z 2006 roku właściciele psów zostali poinstruowani, aby imitować zawał serca, a ich zwierzakom nie udało się (w przeciwieństwie do Lassie) zwrócić się o pomoc. Może psy potrafią odróżnić rzeczywisty od fałszywego zawału serca? Być może.

Reakcja na łzy

Różne badania sugerują, że psy jednak reagują wyjątkowo na łzy. Odkryło, że psy najczęściej zbliżały się do płaczącej osoby, niż do kogoś, kto nucił lub mówił, a także reagowały posłusznym zachowaniem na płaczącą osobę. Można by oczekiwać, że pies tak reaguje, ponieważ rozumie nasz ból (ale naukowcy twierdzą, że to nie jest dowód na to, że tak robią.) To, co zrobiły psy, to rozróżnienie między płaczem, a brzęczeniem, reakcja na inne tony dźwięku.

To prowadzi nas do kolejnego pytania: Czy psy płaczą? Psy rzeczywiście mogą wylać kilka łez, ale nie są to emocje, jakie znamy. Tak, psy są sympatycznymi stworzeniami, które dzielą nasze radości i smutki, ale emocjonalny płacz jest zwykle działaniem związanym z ludźmi. Nie znaczy to, że psy nie doświadczają emocji, ponieważ wiadomo, że cierpią na swój własny sposób, niekoniecznie przez ronienie łez. Kiedy pies się zdenerwuje, można zauważyć łzawienie oczu wynikające z ich szczególnej stresującej sytuacji. Mogą też łzawić gdy nie chcą, abyś odszedł, albo nie dostają psiego smakołyku, albo ktoś wchodzi im na łapę albo ogon – wszystkie te sytuacje są traumatyczne dla psa i mogą wywoływać skamlenie i łzy.

Inne przyczyny łez u psa

Alergie są jedną z głównych przyczyn wodnistych oczu psów. Jeśli oczy twojego psa ciągle są we łzach, najlepiej udaj się na wizytę do weterynarza, aby sprawdzić, zwłaszcza jeśli ich oczy wydzielają więcej niż czyste łzy. Jeśli wydzielina jest żółta, śluzowa lub krwawa, musi być leczona. Naukowcy pokazali nam również, że psy mają szlaki nerwowe podobne do dróg ludzkich i mogą doświadczać bólu fizycznego w podobny sposób jak my. Niektóre psy mają nawet IQ porównywalne do tego u 3-letniego dziecka.

innowacjaiwiedza.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here