Nadmiernie przesuszona, odwodniona skóra twarzy to jeden z najbardziej powszechnych problemów skórnych dzisiejszego świata. Przypadłość ta może mieć wiele różnych przyczyn – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – i pojawiać się czasem u osób, które nigdy wcześniej nie zmagały się z takim problemem. Na szczęście jednak z dehydratacją skóry twarzy można skutecznie walczyć. Czym objawia się odwodniona skóra twarzy i jak można poprawić jej stan?
Odwodniona skóra twarzy – objawy
Dolegliwości skórne, w przeciwieństwie do wielu innych, zazwyczaj szybko dają o sobie znać i raczej trudno je przeoczyć. Odwodniona skóra twarzy nie jest tu wyjątkiem – niski poziom nawodnienia charakteryzuje się specyficznymi objawami, takimi jak:
- zaczerwienienie i podrażnienie skóry
- łuszczący się naskórek
- pojawiające się miejscowo szorstkie plamy
- ciągłe uczucie ściągnięcia i nadmiernego napięcia skóry
- pieczenie i swędzenie.
Nawet jeśli zaobserwujesz u siebie tylko niektóre z wymienionych objawów, nie należy ich lekceważyć – nie jest to bowiem jedynie kwestia estetyczna, ale też bolesna, powodująca uczucie dyskomfortu dolegliwość. Odwodniona skóra wymaga szybkiego działania i dogłębnego nawilżenia. W przeciwnym razie jej stan będzie się pogarszał i na jej głębokich poziomach może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.
Odwodniona skóra twarzy – przyczyny
Odwodniona skóra twarzy może mieć przeróżne przyczyny – niektóre z nich wynikają z wewnętrznych problemów organizmu, inne są wynikiem działania czynników zewnętrznych. Do najczęstszych przyczyn wewnętrznych można zaliczyć:
- choroby dermatologiczne – np. atopowe zapalenie skóry
- choroby przewlekłe – np. problemy z tarczycą
- uwarunkowania genetyczne
- biologiczne starzenie się skóry.
Jeśli zaś chodzi o przyczyny zewnętrzne, wśród najpopularniejszych wskazać można:
- małą wilgotność powietrza
- niskie temperatury (stąd wiele „sezonowych” problemów z suchą skórą)
- stosowanie środków odkażających (zwłaszcza na bazie alkoholu)
- zbyt częste mycie skóry nieodpowiednimi preparatami.
Odwodniona skóra twarzy – co jej pomoże?
Odwodniona skóra twarzy, jak już wspomnieliśmy, wymaga szybkiego i sprawnego działania mającego na celu przywrócić jej odpowiedni sposób nawilżenia. Podstawą jest dobór odpowiednich kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych, które nie będą naruszały warstwy hydrolipidowej, będącej naturalną barierą ochronną skóry. Warto polecić np. kosmetyki z serii Mixa Hyalurogel, przeznaczone dla osób o cerze wrażliwej ze skłonnością do przesuszenia, takie jak delikatne mleczko micelarne do demakijażu czy bogaty krem nawilżający, w sam raz do bardzo suchej, odwodnionej skóry. By przyniosły pożądany efekt, należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu.
Jeśli nie chcesz, by odwodniona skóra twarzy stała się nawracającym problemem, poza odpowiednimi kosmetykami codziennymi musisz też zapewnić jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale też przed wiatrem czy mrozem. Kremy z filtrem i szalik z delikatnego materiału, który osłoni twarz, powinny stać się twoimi nieodłącznymi towarzyszami.
Nie pozwól, by odwodniona skóra twarzy stała się uciążliwą dolegliwością – rozpraw się z nią już teraz!