Diagnostyk genetyczna – dmuchaj na zimne

0
1214
Diagnostyk genetyczna - dmuchaj na zimne

Choroby cywilizacyjne rozwijają się latami. Niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, stres przyczyniają się do ich rozwoju. Utajone niszczą organizm latami. Ich wykrycie najczęściej następuje w wieku dojrzałym, kiedy pojawiają się pierwsze widoczne objawy. Czasami wystarczy wdrożenie odpowiedniego leczenia, ale często stopień zaawansowania choroby wymusza leczenia bardzo inwazyjnego. Najczęściej zdarza się to w przypadku chorób nowotworowych.

Rola genów w chorobach genetycznych

Przyczyną zachorowań na raka nie są tylko czynniki cywilizacyjne, bardzo często ryzyko zwiększone jest czynnikami genetycznymi.

Przeprowadzona diagnostyka genetyczna w wielu krajach potwierdziła, że przypadki zachorowań na choroby nowotworowe w rodzinie zwiększają ryzyko zachorowań wśród innych członków rodziny. To właśnie wyniki tych badań pozwoliły na wyodrębnienie uszkodzonych genów i wczesne wykrycie zagrożenia. Oczywiście nie oznacza to nieuchronności zachorowania, ale zwiększa jego ryzyko o ok. 30%.

Wczesne wykrycie uszkodzonych genów pozwala na podjęcie działań profilaktycznych i odpowiedniego leczenia. Nowotwór piersi, jajników, jelita grubego, płuc są całkowicie wyleczalne pod warunkiem wczesnego wykrycia i tu dużą rolę odgrywa genetyka.

Laboratorium genetyczne – zakres badań

Laboratorium genetyczne Katowice oferuje pełny zakres badań genetycznych, od najprostszych potwierdzających ojcostwo po bardziej skomplikowane dotyczących chorób genetycznych i nowotworowych.

Badania genetyczne wymagają skomplikowanego wykonywania porównań genów uszkodzonych i zdrowych. To właśnie z tego względu przed wykonaniem badań trzeba wypełnić bardzo szczegółową opinię dotyczącą przebytych chorób i chorób występujących w rodzinie.

Dokładny wywiad pozwoli laboratorium genetycznemu na wybranie odpowiedniego panelu, który zawiera uszkodzenia genów charakterystyczne dla poszczególnych schorzeń. W przypadku nowotworów i chorób często występujących w populacji panel zawiera większą ilość genów do porównania (ok. 30), w przypadku chorób rzadkich, wystarczy kilka genów.

Od ilości badanych genów zależy też cena diagnostyki genetycznej. Wiele laboratoriów genetycznych oferuje wykonanie badań z płatnością w ratach.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here