Wraz z pojawieniem się trendu na zdrowy tryb życia, wiele popularnych produktów doczekało się swojego odchudzonego odpowiednika. Jednak czy rzeczywiście są korzystniejsze dla organizmu od tradycyjnych wersji?
Czym jest produkt „light”?
Przeczytaj też: Produkty light – czy naprawdę są zdrowsze?
Unia Europejska dokładnie określa normy które muszą zostać spełnione by móc nazwać produkt „light”. Na każde 100 gramów produktu wartość kaloryczna nie może przekraczać 40 kcal oraz 20 kcal w przypadku produktów płynnych. Wydawałoby się więc, że to świetne rozwiązanie dla osób będących na diecie odchudzającej. Okazuje się, że niekoniecznie.
Produkt o obniżonej zawartości cukru – co to znaczy?
Przede wszystkim zwykle to nie cukier jest składnikiem słodzącym. Zamiast tego pojawiają się substancje typu aspartam czy sorbitol. Owszem, skutecznie obniżają kaloryczność produktu ale jednocześnie wzmagają nasz apetyt. Dodatkowo pozwalamy sobie na więcej gdyż wydaję nam się, że skoro produkt jest dietetyczny to możemy bezkarnie zjeść większą porcję. Mają też sporo skutków ubocznych gdyż spożywane w nadmiarze mogą powodować bóle głowy czy mięśni, biegunki lub niestrawność.
Co zamiast cukru?
Innymi substancjami słodzącymi często używanymi zamiast cukru są syrop fruktozowy czy fruktoza. Chociaż mają niski indeks glikemiczny to negatywnie wpływają na nasz organizm powodując podwyższenie poziomy cholesterolu.
Zapominamy też często, że brak tłuszczu w diecie powoduje niedobory witamin – wiele z nich rozpuszcza się właśnie w tłuszczach o czym często zapominamy całkowicie z nich rezygnując.
Zamiast produktów light warto rozważyć opcję cateringu dietetycznego co sprawi ,że zrzucimy zbędne kilogramy w zdrowy i wygodny sposób. Oszczędzimy cenny czas który przeznaczamy na przygotowywanie posiłków i unikniemy marnowania niewykorzystanych produktów.