Dieta bez glutenu stanowi niezbędny element codzienności osób borykających się z celiakią lub alergią na to białko, ale również jest ona popularnych wyborem wielu zdrowych ludzi. Jednym z wyzwań, z którym zmagają się osoby na diecie bezglutenowej, jest znalezienie zdrowych i pysznych przekąsek. W poniższym artykule prezentujemy różne pomysły na przekąski, które można łatwo włączyć do codziennego jadłospisu, a także podpowiadamy, czym różnią się czekolady bezglutenowe od tradycyjnych produktów tego typu.
Najpopularniejsza przekąska – czekolada bezglutenowa
Czekolada stanowi jedną z ulubionych przekąsek wielu ludzi. Osoby na diecie bezglutenowej także mogą cieszyć się jej smakiem. Obecnie wielu producentów oferuje czekolady bezglutenowe, które zachwycają doskonałym smakiem, ale i różnorodnością. Choć czekolada bez dodatków sama w sobie nie powinna zawierać glutenu, może się on w niej znaleźć w wyniku zanieczyszczenia krzyżowego. Warto więc wybierać te, które mają jasno określony skład oraz są oznaczone na opakowaniu jako „bezglutenowe”, aby uniknąć niepożądanych składników. Doskonałym wyborem są czekolady gorzkie, które oprócz smaku dostarczają także cennych antyoksydantów. Czekolady bezglutenowe można podjadać jako samodzielną przekąskę lub dodawać do różnych wypieków i deserów. Czekoladę można również łączyć z jogurtem naturalnym i skyrem czy z orzechami. Dla miłośników tradycyjnych słodkości, czekolady bezglutenowe pozwalają na przygotowanie pysznych deserów. Dobrze skomponowane przepisy z czekoladą, takie jak tarta czekoladowa, brownie czy lody czekoladowe, z pewnością zachwycą każdego. Warto również eksperymentować z różnymi dodatkami, takimi jak owoce, orzechy czy przyprawy. Dzięki czekoladzie bezglutenowej można cieszyć się słodkimi chwilami, korzystając z wysokiej jakości składników.
Owoce w diecie bezglutenowej
Znakomitą przekąską dla osób będących na diecie bezglutenowej są świeże owoce. Produkty spożywcze, takie jak jabłka, gruszki, banany czy jagody są naturalnie bezglutenowe i zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały czy błonnik. Można je jeść w postaci surowej lub przygotować z nich smoothie do picia. Dobrym pomysłem jest również przygotowywanie owocowych sałatek, które można wzbogacić jogurtem, orzechami, sezamem, wiórkami kokosowymi itd. Kolejną świetną opcją są owoce suszone, ale przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ mogą zawierać dodany gluten.
Warzywa, hummus i dipy warzywne
Na diecie bez glutenu można spokojnie również spożywać warzywa. Doskonałą przekąską są bez wątpienia chrupiące marchewki, ogórki, papryka i seler naciowy. Aby dodać im nieco smaku warto przygotować różnorodne dipy. Warto przyrządzić samodzielnie humus z ciecierzycy (z dodatkiem pomidora, dyni, buraka czy papryki), guacamole z awokado czy tzatziki na bazie jogurtu – sosy te znakomicie łączą się z warzywami i podkreślają ich smak. Połączenie świeżych i surowych warzyw z pysznymi dipami to zdrowa i sycąca przekąska, która zaspokoi głód na kilka godzin.
Orzechy i nasiona
Warto sięgać również po takie produkty jak orzechy i nasiona. Produkty te także są pozbawione glutenu, za to są bogate w cenne białko, witaminy i zdrowe tłuszcze. Wybierając orzechy, warto postawić na te niesolone i nieprzetworzone. Do najpopularniejszych produktów tego typu należą orzechy włoskie, nerkowce czy migdały. Można je spożywać samodzielnie bądź wykorzystać jako dodatek do jogurtów, sałatek czy smoothie. Nasiona lnu, słonecznika czy chia także świetnie nadają się jako przekąska lub składnik wielu potraw (również obiadowych).