Można powiedzieć, że większość wielkich korporacji światowych powstała na drodze konsolidacji, jaką są przejęcia firm. Na tym modelu rozwoju wzoruje się także coraz więcej polskich podmiotów, które konkurując z dużymi firmami zagranicznymi musiały dostosować się do tego typu strategii.
Jakie są przyczyny fuzji, które dokonują firmy?
Przejęcia firm mają kilka ważnych z punktu widzenia działalności gospodarczej powodów, dlatego też są częstą drogą dla przedsiębiorstw z różnych sektorów. Są one korzystne nie tylko dla dużych graczy rynkowych, ale mają wiele zalet dla mniejszych podmiotów, które nie widzą możliwości dalszego samodzielnego rozwoju.
Jednym z ważniejszych powodów przejęć innych podmiotów jest chęć zredukowania konkurencji, zmniejszenia liczby firm działających w tym samym obszarze, ale także wzbogacenie o nową myśl techniczną i zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych pracowników, gotowych do podjęcia pracy, pochodzących z okolic.
Jakie korzyści z przejęcia firm osiągają duże podmioty?
Oprócz zmniejszenia liczby firm stanowiących konkurencję w tej samej branży, zatrudnienia cennych pracowników oraz pozyskania nowych technologii produkcji bardzo istotny z punktu widzenia dużego przedsiębiorstwa jest jego dalszy rozwój oraz utrwalenie swojej mocnej pozycji na branżowym rynku.
Wzbogacenie swojej firmy o dorobek innej często jest podstawą do zaplanowania długookresowej perspektywy dla swojej działalności, ponieważ fuzja zawsze wiąże się z poszerzeniem rynku odbiorcy, a także z możliwością narzucenia swoich cen na produkty.
Jaka jest opłacalność połączenia firm dla małych podmiotów?
Mniejsze firmy chętnie wchodzą w kooperację z większymi graczami w momencie wystąpienia jakichś trudności finansowych, ale głównie w chwili, kiedy uznają, że dalszy samodzielny rozwój nie przyniesie pożądanych efektów.
Wówczas mogą zapewnić sobie wyjście z trudnej sytuacji, a swoim pracownikom zapewnić dalsze zatrudnienie w głównej firmie. Często przejęcie firmy jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które nie zaprzepaści dotychczasowego dorobku.
Na licznych przykładach firm zagranicznych widać, że połączenie firm często jest bardzo dobrym i korzystnym wyjściem dla mniejszych graczy rynkowych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC