Dlaczego przejęcia firm są dobrym sposobem na rozwój?

0
1067
Dlaczego przejęcia firm są dobrym sposobem na rozwój

Można powiedzieć, że większość wielkich korporacji światowych powstała na drodze konsolidacji, jaką są przejęcia firm. Na tym modelu rozwoju wzoruje się także coraz więcej polskich podmiotów, które konkurując z dużymi firmami zagranicznymi musiały dostosować się do tego typu strategii.

Jakie są przyczyny fuzji, które dokonują firmy?

Przejęcia firm mają kilka ważnych z punktu widzenia działalności gospodarczej powodów, dlatego też są częstą drogą dla przedsiębiorstw z różnych sektorów. Są one korzystne nie tylko dla dużych graczy rynkowych, ale mają wiele zalet dla mniejszych podmiotów, które nie widzą możliwości dalszego samodzielnego rozwoju.

Jednym z ważniejszych powodów przejęć innych podmiotów jest chęć zredukowania konkurencji, zmniejszenia liczby firm działających w tym samym obszarze, ale także wzbogacenie o nową myśl techniczną i zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych pracowników, gotowych do podjęcia pracy, pochodzących z okolic.

Jakie korzyści z przejęcia firm osiągają duże podmioty?

Oprócz zmniejszenia liczby firm stanowiących konkurencję w tej samej branży, zatrudnienia cennych pracowników oraz pozyskania nowych technologii produkcji bardzo istotny z punktu widzenia dużego przedsiębiorstwa jest jego dalszy rozwój oraz utrwalenie swojej mocnej pozycji na branżowym rynku.

Wzbogacenie swojej firmy o dorobek innej często jest podstawą do zaplanowania długookresowej perspektywy dla swojej działalności, ponieważ fuzja zawsze wiąże się z poszerzeniem rynku odbiorcy, a także z możliwością narzucenia swoich cen na produkty.

Jaka jest opłacalność połączenia firm dla małych podmiotów?

Mniejsze firmy chętnie wchodzą w kooperację z większymi graczami w momencie wystąpienia jakichś trudności finansowych, ale głównie w chwili, kiedy uznają, że dalszy samodzielny rozwój nie przyniesie pożądanych efektów.

Wówczas mogą zapewnić sobie wyjście z trudnej sytuacji, a swoim pracownikom zapewnić dalsze zatrudnienie w głównej firmie. Często przejęcie firmy jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które nie zaprzepaści dotychczasowego dorobku.

Na licznych przykładach firm zagranicznych widać, że połączenie firm często jest bardzo dobrym i korzystnym wyjściem dla mniejszych graczy rynkowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here