Dlaczego warto uczyć dzieci grać na instrumentach muzycznych

0
873
Dlaczego warto uczyć dzieci grać na instrumentach muzycznych

Rozwijanie talentów u dziecka to jeden z tych aspektów w życiu młodego człowieka, do których należy przyłożyć należytą wagę. Dzieci mogą nie tylko poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, ale także budować wyższą samoocenę i dobrze się przy tym bawić. Śpiewanie piosenek z bajek, ćwiczenia fizyczne, szkoła tańca czy nauka gry na instrumencie to tylko niektóre możliwości rozwoju.

Nauka gry na instrumencie

Jedną z ciekawych i bardzo popularnych form rozwijania talentu u dziecka jest nauka gry na instrumencie. Wielu młodych ludzi wykazuje zainteresowanie taką formą dodatkowych zajęć. Fortepian, skrzypce i gitara to najpopularniejsze instrumenty, na których dzieci uczą się grać, ale często też można spotkać pociechy grające na trąbce, wiolonczeli czy perkusji. Im wcześniej rozpocznie się nauka, tym lepiej. Nauczyciele mogą wykorzystywać piosenki z bajek jako materiał szkoleniowy, zachęcając w ten sposób do większego zaangażowania. Taka metoda jest bardziej przyjemna i mniej nużąca. Piosenki z bajek mają też tę zaletę, że łatwo wpadają w ucho i z reguły są łatwiejsze do zagrania. Bardzo często nauczyciele wykorzystują także popularne melodie ludowe, a nawet znane przeboje z radia. Najważniejsze jest to, aby dziecko chciało się uczyć i czuło radość z rozwoju swoich umiejętności. Trudno wyobrazić sobie taką naukę pod przymusem.

Dlaczego warto uczyć się gry na instrumencie

Nauka gry na instrumencie nie zawsze kończy się międzynarodową karierą muzyczną. Może się ona zakończyć już na etapie grania piosenek z bajek. Mimo to warto, aby dzieci przeżyły przygodę z nauką gry.

Podczas takich zajęć rozwijają się nie tylko umiejętności techniczne, ale nauka ma wiele innych zalet. W czasie gry na instrumencie dziecko angażuje do pracy jednocześnie słuch, wzrok i dotyk i tym samym uczy się skupiać na konkretnej czynności. Jednocześnie pracuje nad koordynacją ruchów.

Badania naukowe dowodzą, że dzieci, które opanują grę na instrumencie, osiągają również lepsze wyniki w nauce. Nauka gry aktywuje różne rejony mózgu, uczy opanowania i cierpliwości. Przypuszcza się, że ćwiczenia takie mogą powodować wzrost inteligencji u dzieci. Jeżeli nauka poparta jest choćby odrobiną talentu, dziecko szybko odnosi drobne sukcesy przez co wzrasta jego samoocena a to powoduje, że staje się liderem wśród rówieśników.

Niezależnie czy dziecko zakończy edukację muzyczną na odgrywaniu piosenek z bajek, czy opanuje wykonanie koncertu fortepianowego Chopina, warto zachęcić je do podjęcia próby nauki gry na instrumencie. Zdobyte umiejętności, nie tylko muzyczne, będą procentowały w przyszłości.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here