Domowe przetwory – pomysł na pyszności na jesień i zimę

0
1066
domowe przetwory w słoikach

Lato kojarzy się z beztroskimi wakacjami, słońcem, czasem wolnym oraz z pysznymi owocami i warzywami prosto z grządek. Żeby zatrzymać choć na chwilę ten klimat, a przy okazji zachować jak najwięcej wartości odżywczych truskawek, grzybów, cukinii, malin albo gruszek, robi się różnorodne przetwory. Do przygotowania niektórych wystarczy patelnia lub duży garnek, inne wymagają specjalistycznego sprzętu. Co warto mieć w kuchni, kiedy planuje się produkcję dżemu, ketchupu albo suszenie grzybów?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wykorzystać blender elektryczny do robienia przetworów;
  • jakie owoce i warzywa można ususzyć na zimę;
  • czym się kierować, kupując suszarkę do grzybów.

Dla wielu robienie przetworów to nieodłączne wspomnienie związane z wakacjami – i to nie tylko na wsi. Praktycznie w każdym domu kisi się ogórki, robi dżemy albo konfitury, a także suszy niektóre warzywa i owoce. Co prawda teraz bez problemu można kupić wszystko w sklepach, ale nic tak nie smakuje, jak dżem, który zrobiło się samodzielnie. Żeby ułatwić sobie nieco pracę, warto rozważyć wykorzystanie nowoczesnych urządzeń. Jakich?

Blender ręczny – stwórz domowe przetwory

Przede wszystkim przyda się blender wielofunkcyjny. Dzięki niemu da się bardzo szybko posiekać niektóre warzywa przeznaczone do sałatki na zimę, zmiksować dżem na gładką masę albo przetrzeć składniki na ketchup z cukinii. Jeżeli zależy Ci na oszczędności miejsca w kuchni, możesz zamiast urządzenia wielofunkcyjnego kupić blender ręczny. Równie dobrze poradzi sobie z blendowaniem np. upieczonej dyni na gładki mus, który da się potem łatwo zamrozić w niewielkich porcjach. Zimą tak przygotowany produkt warto dodać do placuszków, koktajli albo zrobić z niego zupę krem.

Dobry blender ręczny powinien mieć jak najwyższą moc, dwa naprawdę mocne ostrza oraz kilka trybów pracy. W zależności od potrzeb i ustawienia prędkości można wówczas albo uzyskać gładką konsystencję, albo zostawić niewielkie grudki. My dołączamy do swoich produktów również kubek z miarką o pojemności 0,8 l, aby ułatwić dozowanie składników.

Suszarka spożywcza – co można ususzyć na zimę?

Jeżeli należysz do zapalonych grzybiarzy i zawsze suszysz podgrzybki na zimę albo po raz pierwszy chcesz przygotować własne suszone pomidory, plasterki jabłek, moreli czy gruszek, możesz to zrobić w piekarniku – co jest dość skomplikowane i drogie – lub spróbować prostszego sposobu – wykorzystać suszarkę do grzybów. Nowoczesne urządzenia mają cztery tace o regulowanych wysokościach, które wytrzymują łączne obciążenie nawet do 10 kg. Dzięki temu można za jednym razem wysuszyć bardzo dużo produktów. Suszarka do owoców ma wbudowany timer, co pozwala na ustawienie dowolnego czasu pracy, a także kontrolę temperatury do 70 stopni Celsjusza.

Co można wysuszyć w suszarce spożywczej? Owoce takie jak: jabłka, morele, gruszki, jagody, banany, nektarynki, brzoskwinie, czereśnie, figi, winogrona, ananasy, śliwki czy truskawki; warzywa: szparagi, buraki, brokuły, marchewkę, cebulę, paprykę oraz pomidory, a także zioła i grzyby.

Na co zwrócić uwagę, kupując suszarkę do warzyw? Oczywiście na moc, liczbę tac, możliwość sterowania cyfrowego i wspomniany timer. Ważny jest także łatwość demontażu tac, a co za tym idzie, sposobu ich czyszczenia.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here