Dywany z Indii – ogród inspiracji

0
1366
Dywany z Indii

Dekoracje w stylu dalekich Indii to marzenie nie tylko podróżników czy miłośników odległych kultur, ale wielu z nas. Barwna estetyka tamtejszej kultury, nie tylko duchowej, ale także materialnej, przyciąga i dodaje uroku zarówno pomieszczeniom domowych, jak i przedsiębiorstwom, szczególnie usługowym. Jak zorganizować w swojej przestrzeni iście indyjski akcent? Idealnym rozwiązaniem będzie wzorzysty dywan w stylu indyjskim.

Jak tworzy się dywany w dalekich Indiach?

Sztuka tkania dywanów w Indiach pochodzi jeszcze z początków XVI wieku. Bardzo duży wpływ na jej rozwój miały nie tylko inspiracje wewnętrzne, ale także perskie czy afgańskie, które napływały przez dziesiątki lat do indyjskiej kultury. To dzięki nim klasyczne dywany indyjskie mają dzisiaj tak niepowtarzalne wzornictwo. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim fakt, że od wieków tkane były ręcznie. Pozwala to zachować wysoką jakość, a po drugie unikalny charakter każdego produktu. Zwykle dywany indyjskie tworzone były z włókien wełny i jedwabiu. Szkoły tkania są różne. W tych najbardziej gęstych splotach na 1 m kw. przypada 700 tys. węzełków, a tych luźniejszych – 300 tys. Runo ma wysokość od 5 do 9 mm. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest jednak bogata kolorystyka.

Dywany nie tylko na podłogę

Bardzo popularne w Indiach są nie tylko dywany podłogowe, ale także, a może przede wszystkim ścienne. Tak zwane kobierce charakteryzują się niesamowitym wzornictwem i często solidnym wykonaniem – o ile oczywiście wybierzemy oryginalne dywany indyjskie albo takie, co do których mamy pewność, że zostały wykonane w sposób zgodny z tamtejszą tradycją i wiedzą. Podobnie jak dywany, ze względu na użycie wełny i jedwabiu są one niesamowicie miękkie i miłe w dotyku. Bardzo wiele z nich stanowi prawdziwe dzieła sztuki – stąd też często ich cena jest bardzo wysoka. Ciekawe wzory podobne do tych typowo indyjskich pochodzą także z terenów mongolskich czy z Iraku.

Indyjski klimat w domu

Indyjska kultura materialna jest bardzo bogata, jednak jej całkowite odwzorowanie mogłoby być problematyczne, jako że w stylu europejskim używamy zdecydowanie mniejszej liczby różnego rodzaju ozdób i kolorów. Aby nie przytłoczyć domowego wnętrza, a jedynie nadać mu unikalny, głęboko orientalny akcent, warto postawić na jeden lub kilka, ale za to dobrych jakościowo dodatków dekoracyjnych. W tym kontekście dywan indyjski wydaje się idealnym rozwiązaniem – jest duży, wzorzysty i może w znacznym stopniu zdominować przestrzeń w pozytywnym sensie – stworzyć jej klimat dzięki intensywnym kolorom i wyraźnym wzorom. Jeśli dodamy do tego mosiężny posążek buddy, atmosferę jak z dalekich Indii mamy niemal na tacy! Pamiętajmy jednak, aby dekorować ze smakiem, aby nie przerysować tak wyrazistych rysów, jakie posiada indyjska ornamentyka. Zatem także i tutaj warto pamiętać o złotej zasadzie „mniej znaczy więcej” – piękny dywany wystarczy, nie musimy kupować do niego tysiąca indyjskich mebli ani zmieniać wyposażenia całego naszego mieszkania.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here